Urgentní
akce

© Private

Pomozte tibetskému bloggerovi Druklovi z vězení!

  Případ

Mladého tibetského autora a bloggera Drukla odsoudili ke třem letům vězení. O jeho osobu má čínská policie zájem již od roku 2010, kdy se začal zabývat politikou menšin v Číně a psát články.

Jednatřicetiletého tibetského autora a bloggera Drukla (znám též pod pseudonymem Šokjang) odsoudili ke třem letům vězení téměř rok poté, kdy byl zadržen. Jedná se zřejmě o důsledek publikování jeho článku, který popisoval rostoucí přítomnost čínských bezpečnostních složek před politicky citlivým tibetským výročím.

17. února 2016 Druklo vyslechl od lidového soudu v Tongrenu v severozápadní Číně trest tří let vězení. Přesné znění obvinění je neznámé, ale souvisí se separatismem. Druklo neměl přístup k právníkovi ani během zadržování ve vazbě, ani během soudního řízení. Rodina pouze dostala informaci o konání soudu dva dny předem.

Duklo je populární tibetský autor a blogger, známý pro své kritické články o současné situaci v tibetských regionech. 16. března 2015 napsal na svůj blog o 56. výročí neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě. Popisoval zvýšené hlídkování v ulicích Tongrenu. Drukla zadržela čínská policie už v roce 2010, když studoval na Čínské severozápadní univerzitě, za to, že psal o tibetských protestech z roku 2008.

  Aktuality

  Článek publikován 17.4.2018

Blogger Druklo propuštěn, přesto případ sledujeme.

Podle zpráv, které jsme dostali, je Druklo volný, nicméně zůstává pod policejním dohledem. proto jeho případ budeme nadále sledovat.

Pozadí

Etničtí Tibeťané nadále čelí diskriminaci a omezování práv na svobodu vyznání, projevu, sdružování a poklidného shromažďování.

Druklo se narodil v Sien-che (tibetsky Labrang) v provincii Kan-su v tibetské oblasti Amdo. Mezi Tibeťany je známý pro své kritické články, včetně knih psaných v tibetštině jako Nelituji svobody a Odvaha Rangdrolu, stejně jako online článků, například Konflikt a řešení: Odpověď Ťün-ning Liouvi, který kriticky popisuje čínské přesidlování tibetských nomádů.

Nyní je Druklo podruhé terčem čínských orgánů. 6. dubna 2010, během studií na Severozápadní univerzitě pro menšiny v Lan-čou, Drukla zadrželi spolu se spolužákem Teurangem za práci pro zakázaný literární časopis Shar Dungri (v překladu Východní sněžná hora), ve kterém vyšly články o tibetských protestech v roce 2008. Úřady ho obvinily v době, kdy byl v kontaktu s Tibetským kongresem mládeže, tibetskou exilovou organizací. Nakonec Drukla propustily 8. května 2010.