Úřední změna pohlaví v zahraničí

Podmínky pro úřední změnu pohlaví se v současnosti napříč Evropou liší v závislosti na jednotlivých státech.

Úřední změna pohlaví na základě sebeurčení, známá také jako model self-ID, který umožňuje lidem změnit své úřední pohlaví na základě jejich prohlášení, tedy bez nutnosti lékařských zásahů nebo psychologických posudků, je již zavedena v 12 evropských zemích zemích, mezi něž se řadí Belgie, Dánsko, Irsko, Island, Lucembursko, Malta, Norsko, Portugalsko, Řecko a Švýcarsko. Od roku 2023 pak ve Finsku a Španělsku a od roku 2024 také v Německu a Itálii. Podobné právní úpravy nejsou omezené jen na Evropu. V Latinské Americe, například v Argentině, sebeurčení pri úřední změně pohlaví nejenže podporuje práva trans* lidí, ale také vyvrací často nepodložené obavy a předsudky.

Na druhé straně 12 evropských zemí stále vyžaduje sterilizaci pro úřední změnu pohlaví. Mezi tyto země patří Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Česko, Kazachstán, Kosovo, Kypr, Litva Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko, Srbsko, Turecko.

Stanovení diagnózy duševní poruchy vyžaduje 21 evropských států včetně Běloruska, Bosny a Hercegoviny, České republiky, Estonska, Francie, Chorvatska, Kypru, Litvy, Lotyšska, Lichtenštejnska, Moldavska, Nizozemska, Polska, Rakousku, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Švédska, Srbska, Turecka a Ukrajiny. 

Jak již bylo zmíněno, v sousedních zemích, jako je Slovensko, je pro právní uznání pohlaví obecně vyžadována lékařská diagnóza a často i doklad o chirurgické nebo hormonální léčbě. Polsko nemá formální právní rámec pro uznání pohlaví, ale jednotlivci mohou změnit označení pohlaví prostřednictvím soudního řízení, které často vyžaduje psychologické posouzení nebo lékařské potvrzení. 

A 10 evropských zemí úřední změnu pohlaví neumožňuje vůbec. Jedná se o Albánii, Arménii, Ázerbájdžán, Gruzii, Severní Makedonii, Monako a San Marino, kde neexistuje žádný právní ani správní postup pro právní uznání pohlaví. Bulharsko, Maďarsko a Rusko mají navíc právní rámec, který LGR zcela znemožňuje. Například v roce 2020 přijala maďarská vláda zákon, který výslovně zakazuje právní uznání změny pohlaví. Rusko taky zavedlo v roce 2023 zákony, které zcela zakazují oficiální změnu pohlaví pro trans* osoby.

Výrazné rozdíly existují také v přístupu k nezletilým, uprchlíkům a trans* lidem bez státní příslušnosti, kteří mají v mnoha zemích omezený nebo žádný přístup k úŕední změně pohlaví. Některé země jako Finsko a Německo již zavedly nové reformy, jež mají zlepšit tento přístup.

Model self-ID se již úspěšně osvědčil v několika zemích, v nichž trans* osobám usnadňuje celý proces a poskytuje vyšší úroveň ochrany a respektu pro všechny. Zavedení tohoto modelu se tak jeví nejen jako krok vpřed v ochraně práv menšin, ale i jako potvrzení, že moderní společnost může fungovat bez diskriminačních překážek. Trans* lidé jsou nadále zranitelnou skupinou a zasluhují si zákonnou ochranu před násilím a předsudky, přičemž model self-ID je jedním ze způsobů, jak tuto ochranu poskytnout.

* v Německu již od 2024 sebeurčení