O vůli a kolektivní vině
Blog
Migrace Názor od Mark Martin publikován 10.11.2015
Scénář je nám dobře známý. Během poměrně krátké doby do České republiky dorazí mezi 30–40 tisíci přistěhovalci.
Samozřejmě nemluvím o současné tzv. „migrační a uprchlické krizi“, ale o přílivu přistěhovalců ze Spojených států do Československa začátkem devadesátých let.
Žádný z těchto přistěhovalců, a já sám jsem jeden z nich, neprchal kvůli bombardování ve vlastní zemi jeho vlastní vládou, před protiútoky povstalců nebo útoky teroristických skupin. Nikdo neprchal kvůli ekonomickým podmínkám, tak drastickým, že by riskoval svůj vlastní život a životy svých nejbližších, aby se dostal na bezpečné místo s lepší ekonomickou příležitostí. Nikdo z nás nemusel zaplatit libyjskému pirátovi, aby nás převezl přes oceán, s tím, že musíme doufat v to, že nás bouře nebo jiní piráti nezabijí. Nikdo z nás se nebál o imigrační kvóty, protože jakmile padla železná opona, týkaly se pouze Čechů odcházejících do Států, ne naopak. Přesto všechno, Československo a později Česká republika přivítaly imigranty ze Spojených států ve velkém počtu a s otevřenou náručí. Já osobně jsem lidem z České republiky za toto vděčný, protože v posledních 25 letech jsem měl to štěstí zde docela šťastně žít, pracovat a založit rodinu.
A teď, co se stalo v důsledku invaze této armády nečesky mluvících mladých mužů hledajících ekonomickou příležitost, mezi kterým jsem byl kdysi i já sám? Po 25 letech si myslím, že mohu s jistotou říci, že prakticky nic. Mnoho z těch původních „vetřelců“ se vrátilo domů. Jiní zůstali a integrovali se do české společnosti ve větší či menší míře. Někteří z nich se oženili a měli děti. Dnes jsou nebo nejsou praktikující vyznavači svých náboženství. Pracují a přispívají k české společnosti. Přestože pochází z takové země, která násilným způsobem obrací lidi na víru, nepokusili se převzít školy, organizovat útoky nebo snižovat české nebo evropské hodnoty.
Přístup k přistěhovalcům té doby neměl nic společného s kolektivně ohrožující skupinou vetřelců, o které Česko nevědělo prakticky nic. Nicméně dnes, jak se zdá, naše pohodlná společnost označuje všechny, kteří jsou z určité oblasti světa, jako hrozbu pro naše hodnoty, naše sociální konvence a dokonce i pro naše životy. Náš prezident se obává zavedení práva šaría a ztráty ženské krásy. Jiní se bojí ještě něčeho horšího.
Cílem tohoto mého psaní je apelovat na všechny, abychom přestali masově hodnotit lidi, které neznáme a posuzovali ty, kteří žádají o naši pomoc individuálně, ne kolektivně. Všichni jsme někdy potřebovali pomoc. Prosím, navraťme Českou republiku k tomu, aby ochotně podávala pomocnou ruku, jak ji v minulosti podávala těm, kteří to potřebovali - ať to byli Američané, Kosované, Srbové, Chorvati nebo Ukrajinci. Hašteření o tom, zda přijmeme nebo nepřijmeme 15 nemocných syrských dětí a jejich rodiny nebo zda přijmeme „kvótu“ s 1500 nebo 5000 lidmi, jako kdyby lidé byli zboží podobné kukuřici nebo ječmeni, je nehodné jakékoli civilizované země. Ti, kteří prchají před válkou, pleněním, chudobou, zotročením a smrtí potřebují naši pomoc. Ne to, že budeme pečlivě počítat, jestli jsme náhodou neudělali něco víc, než bylo nezbytně nutné.
© Jakub Leichter
© Amnesty International
© Anund Knutsen CC (source image)