© Anadolu Agency via Getty Images
Turecká invaze v Sýrii prizmatem lidských práv
Blog
Zbraně pod kontrolou Sýrie Komentář od Ředitel české Amnesty k dění na severovýchodě Sýrie publikován 23.10.2019
Ředitel české Amnesty k dění na severovýchodě Sýrie.
Civilní obyvatelstvo a oběti
Podle Úřadu pro Koordinaci Humanitárních Věcí z OSN žije v postižené oblasti odhadem 2,2 milionu lidí, z toho 1,3 milionu potřebuje humanitární pomoc. Ve vládou kontrolované oblasti ve městech Qamishli a Hassake je přibližně 450 000 lidí. Odhaduje se, že od 14. října bylo vysídleno 160 000 lidí a další tisíce byly v pohybu, včetně evakuovaných táborů uprchlíků (IDPs).
Útoky tureckých sil od zahájení vojenské operace vedly k desítkám, ne-li stovkám civilních úmrtí.
Kurdská zdravotnická správa v severovýchodní Sýrii uvádí, že od začátku útoku byly v Sýrii zabity stovky civilistů, včetně desítek dětí.
Podle tureckých orgánů zemřelo do 15. října v Turecku 18 civilistů a 150 bylo zraněno v důsledku útoků, které připisují kurdským silám v Sýrii.
Mimosoudní popravy a únosy
Amnesty International rovněž potvrdila výpovědi svědků, ověřila videozáznamy a zkontrolovala lékařskou zprávu, aby objasnila, jak Hevrin Khalafová, kurdská politička a generální tajemnice politické strany Budoucí Sýrie, byla 12. října přepadena a zavražděna. Přečtěte si více TADY.
Zhoršující se humanitární situace
Stovkám tisíc vysídlených osob hrozí, že nebude dostatek jídla, čisté vody ani léků. V uprchlických táborech (IDPs), jako je al-Hol, je populace zcela závislá na humanitární pomoci. Skupina 14 mezinárodních humanitárních organizací varovala už 10. října, že by útok mohl vést k zastavení pomoci obyvatelstvu a přispět k vážnému nedostatku vody.
Pokračující zásahy v Turecku
Ofenziva je provázena tvrdými zásahy proti disentu a cenzurou médií. Vyšetřování a zadržování probíhá pod hlavičkou antiteroristického zákona. Je přitom zaměřené proti těm, kteří kritizují vojenskou operaci. Patří k nim členové kurdské levicové opoziční Lidově demokratické strany (HDP), poslanci parlamentu i novináři.
Proto Amnesty International požaduje:
1. Všechny strany tohoto konfliktu musí dodržovat mezinárodní humanitární právo a chránit civilisty, a to i tím, že budou respektovat zákaz přímých útoků na civilisty a upustí od cíle nerozlišujících a nepřiměřených útoků. Dělostřelecké zbraně a minomety nesmějí být používány v blízkosti míst, kde se civilisté vyskytují.
2. Všechny strany konfliktu musí umožnit civilistům, kteří si přejí uprchnout před bojem, bezpečnou cestu. Turecko musí zajistit, aby civilní uprchlíci z konfliktu mohli vstoupit do bezpečnějších oblastí, včetně překročení hranice do Turecka za účelem získání mezinárodní ochrany.
3. V oblastech, nad kterými převzalo Turecko kontrolu, je odpovědné za jakákoli porušení, ke kterým došlo jeho silami nebo silami jeho milicí. Amnesty International již dříve dokumentovala turecké vojenské síly a pro-turecké ozbrojené skupiny v Sýrii, které prováděly závažná porušení mezinárodního humanitárního práva a porušování lidských práv, včetně nerozlišujících útoků, které zabily a zranily civilisty, násilná zmizení, mučení a rabování.
4. Turecko musí zajistit, aby kritika operace nebo výzva k míru - prostřednictvím sociálních médií nebo jiných mírových prostředků - nebyla kriminalizována a aby nikdo, včetně novinářů, nebyl za účelem výkonu svých práv na svobodu projevu nebo na svobodu shromažďování vyšetřován ani trestně stíhán.
5. Všechny strany konfliktu, včetně Turecka, pro-tureckých ozbrojených skupin, syrské vlády a kurdských sil, musí zajistit všem místním a mezinárodním humanitárním organizacím neomezený přístup ke všem civilistům včetně vysídlených osob, kteří potřebují humanitární a lékařskou pomoc.
© Jakub Leichter
© Amnesty International
© Anund Knutsen CC (source image)