Urgentní
akce

Mubarak Bala's public Facebook profile

Posun v případu: Odvolací soud potvrdil snížení trestu pro Mubaraka Balu z 24 na 5 let.

  Případ

Mubarak Bala, významný nigerijský humanista, byl 28. dubna zatčen policisty ve svém domě v Kaduně na severozápadě Nigérie a obviněn z rouhání poté, co v pondělí 27. dubna napsal na Facebook příspěvek o své víře. V roce 2022 byl odsouzen k 24letému trestu vězení. O dva roky později mu odvolací soud trest snížil na pět let.

Dne 30. dubna byl převezen do Kana, konzervativního regionu v severní Nigérii, kde je náboženský disent nepopulární. V současné době je držen ve vazbě bez možnosti styku s okolím na velitelství kanské státní policie. Byl mu odepřen přístup k rodině a právníkovi. Podle jeho společníků s ním bylo v policejní vazbě špatně zacházeno.

Pokud Mubaraka Balu obviní podle kanského státního práva šaría, bude čelit trestu smrti.

Je pravděpodobné, že byl Mubarak Bala do Kana převezen právě proto, že se zde právo šaría uplatňuje a za rouhání zde reálně hrozí vyšší tresty.

Zatčení a držení Mubaraka Baly je v rozporu s jeho právem na svobodu projevu, jak je uvedeno v § 38 nigerijské ústavy z roku 1999.

  Aktuality

  Článek publikován 24.8.2023

Podpořte Mubaraka Balu vzkazem solidarity!

Mubarak Bala si ve vězení odpykává vysoký trest, jenom proto, že na sociálních sítích napsal příspěvek o své humanistické víře. Napište mu vzkaz solidarity a dejte mu vědět, že má podporu po celém světě.

  Článek publikován 9.4.2022

Nepříznivé zprávy z Nigérie: Mubarak Bala byl odsouzen

Aktivista byl 5. dubna na základě obvinění z narušování veřejného pořádku odsouzen ke 24 letům vězení.

  Článek publikován 14.1.2021

Soudní příkaz k propuštění Mubaraka Baly, který nikdo nechce vykonat

Ve vězení mu nejprve odepřeli přístup k právníkům a lékaři. Pak ale přišel zvrat v případu, když ho soud zbavil obvinění a propustil. Proč je tedy nigerijskými úřady stále vězněn?

Pozadí

Než byl Mubarak Bala zatčen, obdržel výhrůžky smrtí od extremistických skupin ve státě Kano za to, že otevřeně vyjadřoval své odlišné náboženské přesvědčení. Po jeho zatčení dne 28. dubna velitelství kadunské státní policie uvedlo, že byl zatčen na rozkaz velitelství kanské státní policie. Později téhož dne po jeho zatčení sepsala skupina právníků petici, která se objevila na sociálních sítích. Byla adresována velitelství kanské státní policie. Stálo v ní obvinění Mubaraka za urážení islámu a požadavek na policii, aby ho zatkla a stíhala za rouhání. Nebyl obviněn před soudem a není ani jasné, kdy bude, protože je momentálně držen v izolaci.

Právo šaría je uplatňováno ve dvanácti státech na severu Nigérie, který je převážně muslimský, včetně státu Kano, kde se rouhání trestá smrtí. Paragraf 210 trestního zákoníku státu Kano uvádí: „Ten, kdo se snaží jakýmikoliv prostředky podněcovat pohrdání jakýmkoliv náboženstvím nebo ho veřejně uráží takovým způsobem, který by mohl vést k porušení míru, bude potrestán odnětím svobody na dobu, která může trvat až dva roky.“ V roce 2015 odsoudil ve státě Kano soud šaría osm mužů a jednu ženu k trestu smrti za urážku proroka Mohameda. Soud proběhl v utajení poté, co byla část soudu vypálena rozzlobenými demonstranty. Stále není známo, zda se pachatelé proti rozsudku odvolali.