ŽIVÉ KNIHOVNY
Živá knihovna je vzdělávací projekt Amnesty International zaměřený na prevenci diskriminace, rasismu, xenofobie a extremismu.
V rámci Živé knihovny si studenti místo klasických knížek můžou vypůjčit konkrétní osoby neboli živé knížky. I v živých knížkách lze číst – prostřednictvím rozhovorů a sdílení příběhů.
Nápad projektu živé knihovny se zrodil v hlavách členů dánského hnutí Stop the violence. Poprvé ho realizovali na festivalu Roskilde v roce 2000. Protože ohlasy byly pozitivní, dostal se nápad až k ředitelství pro mládež při Radě Evropy v Budapešti, které podpořilo jeho další realizaci na festivalu Sziget v roce 2001. Od té doby se metoda úspěšně šíří světem, bývá částečně modifikována, ale myšlenka zůstává stejná: Nesuď knihu podle obalu!
ŽIVÉ KNÍŽKY JSOU LIDÉ PATŘÍCÍ K RŮZNÝM MENŠINÁM ŽIJÍCÍM V ČR, NAPŘÍKLAD:
- Romové
- uprchlíci a migranti
- lidé se zdravotním hendikepem
- LGBTI+
- náboženské menšiny
- cizinci
- lidé bez domova
Chcete se stát jednou z našich knížek? Zajímá vás, jak to funguje? Veškeré informace najdete zde.
Živá knihovna je unikátní hlavně tím, že nejde o přednáškovou činnost, ale o otevřený dialog, kde vzniká prostor pro přímou konfrontaci svých vlastních postojů. Vzájemné setkání pomáhá odbourávat komunikační bariéry mezi zástupci většinové a menšinové společnosti a naopak podporuje jejich vzájemný vztah. Program umožňuje studentům setkat se s někým, koho by v běžném životě pravděpodobně nepotkali nebo s kým by z různých důvodů nechtěli nebo neměli možnost mluvit. Metoda umožňuje studentům přemýšlet o otázkách diskriminace, sociálního vyloučení, extremismu a rasismu v souvislostech, na základě osobní zkušenosti. Živá knihovna tak napomáhá bořit předsudky a stereotypy.
Amnesty International organizuje Živé knihovny pro studenty základních a středních škol, nízkoprahové kluby i veřejnost. Nabídku aktuálních programů pro školy s kontakty na regionální koordinátorky najdete zde.
Pokud máte více dotazů k živým knihovnám, chcete se stát živou knihou nebo zorganizovat vlastní živou knihovnu, nebojte se nám napsat!
Natálie Nelligan, koordinátorka živých knih pro Čechy: natalie.nelligan@amnesty.cz
Nela Armutidisová, koordinátorka živých knih pro Moravu a Slezsko: nela.armutidisova@amnesty.cz
Video o živých knihovnách v Česku
Amnestycast o lidskoprávním vzdělávání
Další odkazy na informace o Živých knihovnách
- Oficiální stránky Human Library Organization
- Publikace o Živých knihovnách od slovenského institutu mládeže
- Bakalářská práce Boženy Kováčové o fungování Živé knihovny
- Dokumentární film z Živé knihovny na festivalu Sziget z roku 2011
- Dokument z Živé knihovny na škole v Maďarsku v roce 2012
- Spot o Živých knihovnách od Amnesty Slovensko