akce
© Private
Barmský lékař uvězněn na 17 let za údajné podněcování k násilí
Případ
Diskriminace Myanmar publikován 2.12.2013
Barmský lékař Tun Aung byl zatčen v červnu 2012. Nejprve byl několik měsíců držen v izolaci a následně odsouzen k 17 letům vězení za údajné podněcování násilí ve společnosti v souvislosti s etnickými nepokoji mezi většinovými buddhisty a muslimskou menšinou. Ty vypukly na západě Barmy po znásilnění a zavraždění mladé ženy buddhistického vyznání. Amnesty International se domnívá, že Tung Aung byl uvězněn jen proto, že je předsedou Rady pro islámské náboženské záležitosti ve městě Maungaw.
Ráno 8. června 2012 vypukly mezi obyvateli města Muangaw nepokoje. Tun Aung byl coby významný představitel muslimské komunity pozván na jednání imigračního úřadu. Ze své pozice přislíbil policii pomoc v případě, že by nepokoje mezi barmskými buddhisty a muslimskými Rohingy v Maungdaw přerostly v násilné protesty.
Situace se začala zhoršovat už 3. června, kdy bylo zabito deset muslimů. Motivem byla msta za znásilnění a vraždu mladé ženy buddhistického vyznání, čehož se údajně měli dopustit tři muslimští Rohingové. Tun Aung se podle výpovědí očitých svědků marně snažil uklidnit dav prohlášením, že vláda začala smrt deseti zavražděných mužů vyšetřovat.
Večer se již nepokojů účastnily tisíce lidí, převážně z řad muslimských Rohingů. Tun Aung se z obavy o bezpečí své rodiny uchýlil na místní úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v celé oblasti byli ale pracovníci úřadu brzy evakuováni a Aungova rodina nakonec 11. června přijala nabídku imigračního úředníka, který jim slíbil, že je odveze zpátky do jejich domu. Úředník rodinu místo toho ale odvezl na imigrační úřad v okrese Kyi Kan Pyin. Zatímco ostatní členové rodiny byli ještě ten den propuštěni, několik týdnů nebylo jasné, kde se nachází Tun Aung. Až později se rodina dozvěděla, že je zadržován ve vězení Sittwe ve státě Rakhine, asi 170 km od domova.
Tun Aung byl po svém zatčení několik měsíců držen v izolaci, nikdo ho nemohl navštěvovat, a nesměl ani telefonovat. Úřady mu také odepřely právo vybrat si právního zástupce. Tun Aung má nádor na mozku a pravděpodobně mu není umožněn přístup k lékům a řádnému lékařskému ošetření. Vzhledem k tomu, že Tun Aung a jeho rodina nesmí coby muslimští Rohingové volně cestovat po Barmě, nemůže ho nikdo z nich navštívit ve vězení.
Barmský lékař byl původně odsouzen k jedenáctiletému trestu, obžaloba ale uspěla se svým odvoláním a Aungovi byl trest zvýšen o dalších šest let.
Aktuality
Článek publikován 5.6.2015
Doktor Tun Aung poděkoval všem, kteří ho podporovali, když byl ve vězení
Článek publikován 23.1.2015
Skvělá zpráva - Tun Aung je na svobodě
Článek publikován 4.7.2014
Několik odsouzení v případu lékaře Tun Aunga zkráceno, dostal však dalších šest měsíců
Článek publikován 19.6.2014
Už jen rok ve vězení? Dopisy od Amnesty zabraly
Článek publikován 16.6.2014
Už jen rok ve vězení? Dopisy od AI zabraly
Článek publikován 20.11.2013