Zprávy ze světa lidských práv
Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě
Prohledávat obsah
nalezeno 4334 výsledků:
Případ publikován 15.10.2015
Muhammad Bekzhanov: Nejdéle uvězněný novinář na světě
Muhammad byl odsouzen k patnácti rokům vězení za psaní článků a stal se nejdéle uvězněným žurnalistou.„Ležel jsem na podlaze v kaluži krve celé dny – bez vody a jídla. Snažil jsem se vybavit si všechny dobré věci ve svém životě, svou ženu, děti. V duchu jsem se připravoval na smrt.“ V roce 1999 mučili uzbecké bezpečnostní složky Muhammada Bekzhanova, editora zakázaných novin, dokud se nepřiznal k zločinu proti státu. Přestože Uzbekistán podepsal Úmluvu OSN proti mučení, tyto praktiky jsou stále využívány pro doznání k trestným činům. Ačkoli měl být propuštěn v roce 2014, zůstává ve vězení kvůli dalšímu pětiletému trestu za porušování vězeňského řádu.
Případ publikován 15.10.2015
Fred a Yves: Za mřížemi kvůli propagaci demokracie
V březnu 2015 přerušily konžské bezpečnostní složky konferenci organizovanou skupinou Filimbi a zatkly aktivisty, kterým hrozí trest smrti. Filimbi je hnutí podporující poklidnou účast obyvatel na politických debatách a zájem o politické dění. Členové Filimbi, Fred Bauma a Yves Makwambala byli mezi třiceti zatčenými. Dva týdny je drželi a vyslýchali na utajeném místě a následně byli vyslýcháni (Yves 40 dní, Fred 50 dní). Během této doby jim byly odepřeny návštěvy přátel i právníků. Nyní čekají na soud v Kinshase a jsou obviněni ze snahy o vytvoření zločineckého gangu a z pokusu o státní převrat. Podle jejich právníků neexistují žádné důkazy o jejich vině. Bohužel je tento případ politicky motivován a pokud budou usvědčeni, může jim hrozit trest smrti .
Případ publikován 15.10.2015
Saman Naseem: Mučen a odsouzen k smrti ve věku 17 let
Doznání po mučení hlavním důkazem pro odsouzení. Saman Naseem, člen íránské kurdské menšiny, byl zatčen po přestřelce, která vedla ke smrti jednoho člena ozbrojených složek. Podle jeho slov mu zavázali oči, pověsili za nohy a mučili, aby se přiznal ke zločinu, který nespáchal. Bylo mu teprve 17 let. Soud použil jeho „doznání“ jako hlavní důkaz a odmítl vyšetřit podmínky výslechu. Saman byl dokonce donucen doznat se ve státní televizi. I přesto, že Írán podepsal mezinárodní zákaz poprav mladistvých, byl Saman v dubnu 2013 odsouzen k trestu smrti za přečiny proti Bohu.
Případ publikován 15.10.2015
Rania Allabasiová a její rodina: násilné zmizení po vládní razii
Rania byla bez sdělení důvodu unesena i s šesti dětmi. Rania Alabbasiová je v Damašku úspěšnou zubařkou a také vytíženou matkou šesti dětí. V březnu 2013 přišli do jejího domu vládní agenti a odvedli jí manžela. Po dvou dnech se vrátili pro ni a její děti. O nikom z nich dodnes nejsou žádné zprávy. Syrské úřady odmítly poskytnout příbuzným Ranie jakékoli informace o tom, co se stalo a kde se nyní rodina nachází. Její sestra Naila se může jen dohadovat, proč byla rodina zatčena: „Rania nepatřila mezi členy opozičních stran, ani nechodila na demonstrace. Byla zde, aby pomáhala ostatním.“
Případ publikován 15.10.2015
Teodora del Carmen Vasquézová: Uvězněna na 30 let poté, co jí během těhotenství zemřelo dítě
V roce 2008 byla Teodora odsouzena k třiceti rokům vězení za vraždu poté, co porodila mrtvé dítě. Teodora, matka jedenáctiletého syna, čekala další dítě. Když jednoho dne pocítila silné bolesti, stihla ještě zavolat ambulanci, než upadla do bezvědomí. Po probuzení zjistila, že porodila mrtvé dítě. Vzápětí ji policie zatkla kvůli podezření z vraždy a až následně ji ve vážném stavu odvezli do nemocnice. V Salvadoru jsou obvykle ženy, které nedonosí nebo porodí mrtvé dítě, podezřívány z toho, že podstoupily interupci. Ta za jakýchkoli okolností zůstává zločinem, dokonce i v případech znásilnění, incestu nebo pokud je ohroženo zdraví matky. Kvůli tomu se ženy při problémech v těhotenství bojí vyhledat lékařskou pomoc. Teodorin soud proběhl nestandardně. Stejně jako v mnoha obdobných případech byla považována za vinnou a kvůli finančním problémům si nemohla dovolit adekvátního obhájce. Její jedinou nadějí je odvolání.
Případ publikován 14.10.2015
Albert Woodfox: Stále na samotce po 43 letech uvěznění
Albert Woodfox je už 43 let vězněn na samotce. V roce 1973 byl obviněn z vraždy člena vězeňské stráže. Denně tráví 23 hodin o samotě v malé cele s omezeným přístupem k osobnímu majetku, četbě, právní ochraně, práci nebo návštěvám. Mimo celu může cvičit pouze tři hodiny týdně. Usvědčení Alberta Woodfoxe bylo soudem již třikrát vyvráceno. V červnu 2015 soudce potvrdil jeho propuštění, Woodfox ale stále zůstává ve vězení díky snažení generálního prokurátora státu Louisiana.
Případ publikován 14.10.2015
Yecenia Armentová: Bita, dušena a znásilňována, dokud nepodala ,,přiznání”
Yecenia byla uvězněna a mučena, aby podepsala doznání, že si objednala vraždu svého manžela, což podle svých slov nespáchala. Zatímco vezla příbuzné na letiště v Culiacánu, policisté zastavili její auto a přinutili ji vystoupit. Zavázali jí oči a odvezli pryč. Svázali ji, pověsili za nohy, bili ji, znásilnili a vyhrožovali jí smrtí jejích dvou dětí. “Chtěla jsem, aby mě konečně zastřelili, aby to skončilo”, vypráví Yecenia. Po téměř patnáctihodinovém mučení jí začali vyhrožovat, že přivedou její děti a udělají jim totéž. V ten moment přistoupila na jejich požadavek a podepsala přiznání.
Článek publikován 13.10.2015
Amnesty International - 10 otázek a odpovědí k migrační krizi
Amnesty International přináší odpovědi na 10 základních otázek k migrační krizi.
Článek publikován 13.10.2015
Otázky a odpovědi o migraci
Vše, co byste měli vědět o migraci, na jednom místě.
Článek publikován 12.10.2015