Zprávy ze světa lidských práv

Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě

Prohledávat obsah

nalezeno 4333 výsledků:

  Článek publikován 23.4.2015

Proč Evropská unie bojuje s migranty?

  Článek publikován 23.4.2015

Zpráva o činnosti v roce 2014 je tu!

  Článek   Úspěch publikován 22.4.2015

Číňanku praktikující Falun Gong propustili z vězení

  Článek publikován 22.4.2015

Amnesty International: Plán na záchranu životů uprchlíků a migrantů ve Středozemním moři

Amnesty vyzývá evropské vlády, aby okamžitě jednaly v souvislosti se současnou humanitární krizí na hranicích Evropy.

  Případ publikován 20.4.2015

Rovný přístup ke vzdělání pro všechny!

Romským dětem v České republice se příliš často nedostává stejného vzdělání jako jiným dětem. Kvůli své odlišnosti zažívají šikanu, jsou oddělovány od ostatních žáků, a dokonce umisťovány do škol pro děti s lehkým mentálním postižením. Znamená to, že nemůžou naplnit svůj potenciál a vybudovat lepší budoucnost pro sebe, své rodiny a celou společnost.

  Případ publikován 20.4.2015

Zastavme utrpení a umírání lidí na evropských hranicích!

Každým rokem jsou miliony lidí po celém světě nuceny opustit své domovy v důsledku válečných konfliktů, pronásledování či chudoby. Pouze malá část z nich hledá útočiště a možnost lepšího života v zemích Evropské unie. Ve státech EU však roste odhodlání nepustit tyto lidi za své hranice. V průběhu několika posledních let byly k tomuto účelu vybudovány zdi, skutečné i neviditelné, které ještě zvýšily riziko pro ty, kteří jsou v natolik zoufalé situaci, že se přesto vydají na velmi nebezpečnou cestu do Evropy. Každým rokem umírají při pokusu dosáhnout evropských břehů stovky lidí. Nespočet dalších je násilně navrácen zpět - za hranice EU nebo uvízne v sousedních zemích, ve kterých nejsou dodržována jejich práva. Stránka kampaně SOS Europe

  Případ publikován 19.4.2015

Ujgurský aktivista Tohti odsouzen na doživotí za podporu práv menšin

23. září 2014 byl čínskými úřady na doživotí odsouzen aktivista za práva ujgurské menšiny Ilham Tohti. Ten dlouhodobě bojoval proti utlačování ze strany pekingské vlády, která v osmimilionové oblasti na severozápadě Číny zakazuje praktikovat islám. Tvrdí přitom, že se tak snaží zabránit separatistickým snahám v oblasti. V průběhu rok a půl trvajícího etnického napětí už zemřely stovky lidí. Tohti byl zastáncem svobodného dialogu zúčastněných stran. Obvinění ze separatismu popřel a proti verdiktu se odvolal.

  Případ publikován 18.4.2015

Íránská aktivistka za lidská práva uvězněna za zločiny proti národní bezpečnosti

Beháre Hedájetová je íránská studentská aktivistka a bojovnice za práva žen. Aktivně propagovala také rovnost žen a mužů ve vzdělávání a postavení íránských žen vůbec. To se nelíbilo vládním představitelům, kteří se dlouhodobě snaží studentské aktivisty umlčet. V prosinci 2009 ji zadrželi právě kvůli jejím studentským aktivitám. Úřady ji proto na základě několika různých obvinění poslaly do vězení, kde má dohromady strávit deset let. Svůj trest si odpykává v ženské věznici v Teheránu. Má zdravotní problémy a několikrát musela být hospitalizována. V prosinci 2014 měla za sebou už půlku trestu a podle íránského práva může požádat o podmínečné propuštění.

  Článek publikován 17.4.2015

Amnesty international kritizuje Spojené státy a státy Evropské Unie za přehlížení mučení v Uzbekistánu

USA a Evropa tolerují mučení v Uzbekistánu

  Případ publikován 17.4.2015

Sierra Leone: Ohrožení práva na vzdělání pro těhotné dívky

Krátce po vypuknutí epidemie eboly nechala vláda v Sieře Leone uzavřít všechny školy, aby se zastavilo šíření epidemie. Studenti a studentky se do škol mohli vrátit po dlouhých 8 měsících. Netýkalo se to ale všech. Místní vláda krátce po znovuotevření škol v březnu 2015 zakázala „viditelně těhotným“ školačkám pokračovat ve studiu a složit závěrečnou zkoušku sekundárního stupně vzdělávání (BECE). Studentky tak nemají dokončené středoškolské vzdělání a nemůžou ani pokračovat ve studiu na vysoké škole. Přijetím takové politiky vláda Sierry Leone porušuje jedno ze základních lidských práv, které tyto dívky mají – právo na vzdělání.

1285286287288289290291292293294295296297434

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...