Zprávy ze světa lidských práv
Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě
Prohledávat obsah
nalezeno 4333 výsledků:
Článek publikován 21.5.2014
Syrští uprchlíci v Libanonu: zoufalý stav kvůli mezinárodnímu nezájmu
Nový výzkum Amnesty: Velký nedostatek mezinárodní pomoci nechává mnoho syrských uprchlíků v Libanonu bez přístupu ke zdravotní péči.
Případ publikován 21.5.2014
VZKAZUJEME BRAZILSKÉ VLÁDĚ: Protest není zločin
12. června v Brazílii vypukne svátek fotbalu – mistrovství světa 2014. K nadšení má ale mnoho Brazilců daleko. Pod palbou kritiky jsou hlavně vysoké výdaje, které jdou na akci z veřejných peněz nebo zdražení městské hromadné dopravy. Rozsáhlé demonstrace a veřejné protesty ale vláda tvrdě trestá. Policie rozhání demonstranty slzným plynem nebo proti nim zasahuje gumovými projektily. Brazilský kongres navíc právě projednává nové "protiteroristické" zákony - ty jdou ruku v ruce se záměrem vlády dlouhodobě potlačit všechny pokojné protesty v zemi. Amnesty International tak v rámci kampaně "Není to jen o sportu" po olympiádě v Soči a MS v hokeji v Bělorusku poukazuje na další zemi, kde je kromě sportovních utkání důležité sledovat, jak si země vede v oblasti lidských práv.
Článek publikován 19.5.2014
Děti z ubytovny sní o ideálním městě
Prostor před ubytovnou Pohoda na brněnském Cejlu ožil ve středu 14. května dětskými hrami a aktivitami. V rámci Týdne města zde připravila Amnesty International zábavné odpoledne pro děti žijící na ubytovně a v sociálně vyloučených lokalitách.
Případ publikován 19.5.2014
Súdán: Trest smrti kvůli sňatku s křesťanem
Meriam Yehya Ibrahimovou odsoudili k trestu smrti oběšením za údajné "odpadlictví od víry" a ke 100 ranám bičem za "cizoložství". Súdánka je v osmém měsíci těhotenství a ve vazbě je držena spolu se svým 20měsíčním synem. Rozsudek smrti nad ní vynesl soud v hlavním súdánském městě Chartúmu 15. května 2014, protože se odmítla vzdát své víry. Soud jí poté, co byla 11. května shledána vinnou z „cizoložství“ a „odpadlictví od víry“, dal tři dny na to, aby se zřekla svého náboženského přesvědčení. To ale mladá žena neudělala. Meriam byla k smrti oběšením odsouzena na základě paragrafu 126 súdánského trestního zákona za „odpadlictví od víry“, a ke 100 ranám bičem podle paragrafu 146 za „cizoložství“. Amnesty International ji považuje za vězeňkyni svědomí, nespravedlivě odsouzenou pouze za uplatňování práva na svobodu náboženského přesvědčení.
Případ publikován 19.5.2014
Sudan: Death penalty for being married to a Christian
Meriam Yehya Ibrahim, a Christian Sudanese woman, was convicted on charges of 'adultery' and 'apostasy' and is at risk of being sentenced to flogging and death. She is currently in the eighth month of pregnancy and is held in detention with her 20-month-old son. She was sentenced to death on May 11, 2014 after she refused to abandon her religion. Amnesty International considers Meriam as a prisoner of conscience. Her sentence is unjust as she was punished for mere practising of her right to freedom of religion.
Článek publikován 18.5.2014
Nigérie o útoku na školu věděla, armáda ale nezasáhla.
Případ publikován 16.5.2014
Sexuální zneužití, elektrické šoky, přivázání k židli a ponechání na přímém slunci - takhle se mučí v Mexiku
Claudia Medina Tamarizová je Mexičanka z města Veracruz, která byla v srpnu roku 2012 ve svém domě násilně zadržena příslušníky mexické námořní pěchoty. Ti ji převezli na nedalekou námořní základnu, kde ji mučili a sexuálně obtěžovali. Claudia byla obviněna, že je členkou mocného a násilného kriminálního gangu, což ale rezolutně odmítá. Druhý den po zdržení Claudii přinutili podepsat prohlášení, které si ani nesměla přečíst.
Článek publikován 15.5.2014
Česká Amnesty hledá nového manažera fundraisingu.
Je shánění financí pro neziskovky vaší vášní? Přidejte se do týmu Amnesty!
Případ publikován 14.5.2014
Nigérie: vraťte nám naše dívky!
14. dubna 2014 unesli členové radikální islamistické skupiny Boko Haram více než 250 studentek gymnázia v severonigerijském městě Chibok. Většině dívek ještě nebylo ani 18 let. Některým z unesených se podařilo utéct, většina z nich ale zůstává pohřešovaná. Boko Haram hrozí, že dívky prodají jako sexuální otrokyně nebo je nuceně provdají. Pravděpodobně je ale nakonec budou chtít vyměnit za vězněné členy svojí organizace.
Článek publikován 13.5.2014
Amnesty International startuje celosvětovou kampaň proti mučení
Amnesty viní vlády po celém světě z toho, že nedodržely své závazky vymýtit mučení – a to tři desetiletí po přijetí mezinárodní Úmluvy proti mučení na půdě OSN v roce 1984.