Zprávy ze světa lidských práv
Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě
Prohledávat obsah
nalezeno 4333 výsledků:
Článek publikován 1.6.2022
Výprava OSN v Číně selhala. Nepoukázala dostatečně na zločiny proti lidskosti v Sin-ťiangu
Při šestidenní návštěvě Číny se podle hnutí Amnesty Vysoká komisařka pro lidská práva OSN nedostatečně vyjádřila k tamním porušováním lidských práv. Závažná jsou především ta v regionu Sin-ťiang, kde diskriminaci a svévolným zadržením v internačních táborech čelí Ujgurové a další muslimské etnické skupiny.
Článek publikován 31.5.2022
Svět na Ilhama Tohtiho nezapomíná
Po jeho osvobození volají aktivisté i politici. V březnu tohoto roku vyšla kniha komplementující jeho eseje a články napsané před verdiktem doživotního trestu.
Článek publikován 31.5.2022
Narges Mohammadiová odsouzena k dalším osmi letům vězení
O svém odsouzení informovala Mohammadiová svou rodinu 25. ledna 2022.
Článek publikován 31.5.2022
Ratifikace Istanbulské úmluvy v nedohlednu
Česká republika podepsala Istanbulskou úmluvu v roce 2016, dodnes však nebyla ratifikována. Ministr Blažek požádal o odložení její ratifikace do roku 2023.
Článek publikován 26.5.2022
Za 579 popravených. Amnesty happeningem připomněla oběti i ty, kteří ještě mohou zvítězit
U příležitosti vydání nového reportu o trestu smrti a zahájení navazující osvětové kampaně uspořádala česká pobočka Amnesty happening na Václavském náměstí v Praze.
Zprávy publikován 26.5.2022
Polský Sejm zrušil disciplinární komoru nejvyššího soudu. Splnil podmínku pro vyplacení peněz z EU - ct24.cz
Blog publikován 25.5.2022
V Egyptě byl mučen, v Česku zažil rasismus. „Zůstal jsem díky manželce a Brnu,“ říká aktivista, který pomáhá Amnesty
Za protesty proti vládě byl Kareem v Egyptě vězněn a mučen. Dnes žije v Česku a považuje ho za svůj domov. Účastní se také projektu Živá knihovna, který Amnesty pořádá pro základní a střední školy. V rámci něj on i další dobrovolníci (z řad azylantů či zástupců dalších menšin) – tzv. živé knihy – vyprávějí studentům své životní příběhy a často velmi drsné zkušenosti.
Článek publikován 24.5.2022
Popravy v Íránu a Saúdské Arábii jsou na vzestupu. Amnesty vydává report o trestu smrti v roce 2021
V Íránu se loni konalo nejvíce poprav od roku 2017. Podle stanného práva bylo zase v Myanmaru k trestu smrti prokazatelně odsouzeno 90 lidí. Množství zaznamenaných rozsudků smrti totiž minulý rok začalo růst zároveň s uvolňujícími se opatřeními proti šíření koronaviru. Po celém světě však až na výjimky klesl počet poprav na druhé nejnižší číslo v záznamech Amnesty od roku 2010.
Report publikován 24.5.2022
Čelí rasismu i nucené práci. Odvrácená tvář MS ve fotbale v Kataru
Členové ostrahy v Kataru pracují v podmínkách, které je možné považovat za nucenou práci. Obvinění se týkají i projektů spojených s Mistrovstvím světa ve fotbale 2022. Organizace Amnesty ve své nové zprávě Myslí si, že jsme stroje zdokumentovala zkušenosti 34 současných nebo bývalých zaměstnanců osmi soukromých bezpečnostních agentur v Kataru. „Je to boj nejschopnějších o přežití,“ popsal své zkušenosti jeden z pracovníků
Blog publikován 23.5.2022
Kvůli poslednímu dni v Afghánistánu trpím dodnes, popisuje útěk ze své země aktivistka za ženská práva
„Pokud se tlaku Talibánu mezinárodní komunita poddá, pak se vzdám jakýchkoli nadějí, které pro svou zemi chovám,“ popsala Macy současnou situaci ve své zemi.