Prohledávat obsah

nalezeno 10 výsledků:

  Článek   Úspěch publikován 30.4.2024

Alžírsko propustilo politického vězně Abderrahmana Zitouta po dvou letech za mřížemi

Dne 4. dubna 2024 byl po dvou letech věznění propuštěn Abderrahmane Zitout, který si odpykával trest za údajnou účast v „teroristické skupině“ Rachad a šíření „falešných zpráv“. Alžírské úřady obvinily Zitouta na základě jeho politických aktivit a příbuzenského vztahu s významným opozičním představitelem Mohamedem Larbi Zitoutem, který je známým kritikem alžírského režimu a členem opozičního hnutí Rachad. Alžírské úřady tuto organizaci označují za teroristickou.

  Případ publikován 30.4.2024

Bratr alžírského aktivisty je po dvou letech nespravedlivého věznění konečně na svobodě! Tato petice již byla uzavřena

Otec čtyř dětí a majitel obchůdku s oblečením Abderrahmane Zitout je od 5. dubna 2022 držen ve věznici El Harrach. Zatčen byl na základě vykonstruovaných obvinění souvisejících s politickou aktivitou jeho bratra a členstvím v politické opoziční skupině Rachad, kterou alžírské orgány označily za teroristickou skupinu. Několikrát držel protestní hladovku na protest proti opakovanému prodlužování svévolné vazby. Dne 4. dubna 2024 byl po dvou letech nespravedlivého věznění propuštěn.

  Článek publikován 30.1.2024

Nejvyšší soud potvrdil novinářův rozsudek

Nejvyšší soud potvrdil trest pro alžírského novináře Ihsaneho El Kadiho. Kvůli článkům kritizující alžírské úřady si odpykává pětiletý trest.

  Článek   Úspěch publikován 22.6.2023

Karim Tabbou byl propuštěn na svobodu. Nadále je ale terčem perzekuce

Karim Tabbou byl v dubnu 2021 propuštěn na svobodu. Od té doby byl ovšem už třikrát nespravedlivě zatčen.

  Případ publikován 16.5.2023

Pět let vězení pro alžírského novináře. Podepište petici za jeho propuštění

Novináře Ihsaneho El Kadiho poslal soud na pět let za mříže kvůli několika článkům kritizujícím alžírské úřady. Toto odsouzení je zřejmým porušením jeho práva na svobodu projevu a jasným příkladem toho, jak alžírské úřady zpřísňují kontrolu nad kritickými hlasy a nezávislými médii. Žádáme proto nejen propuštění Ihsaneho El Kadiho, ale také ukončení cenzury médií a novinářů v Alžírsku.

  Článek publikován 17.4.2023

Zdravotní stav Abderrahmana Zitouta se zhoršuje, přesto uvažuje, že zahájí další hladovku

Abderrahmane Zitout byl v březnu zatčen a uvězněn, protože je bratrem zakládajícího člena politického hnutí považovaného alžírskými úřady za teroristickou skupinu. Jeho sestra ho nedávno navštívila ve vězení. Abderrahmano zdraví se zhoršuje, ale uvažuje, že zahájí další protestní hladovku, což jeho rodinu vede ke strachu o jeho život.

  Článek publikován 12.4.2023

Petice za propuštění Abderrahmana Zitouta byla poslána alžírskému prezidentovi

Alžírskému prezidentovi jsme poslali petici za propuštění Abderrahmana Zitouta a zrušení všech nepodložených obvinění proti němu.

  Případ publikován 2.6.2022

Propusťte novináře a vězně svědomí Merzouga Touatiho!

Alžírský novinář Merzoug Touati byl odsouzen k ročnímu vězení a pokutě za příspěvky na Facebooku, v nichž kritizoval špatné podmínky, které panují v tamních věznicích. Touati ve vězení začal držet protestní hladovku a podle zpráv rodiny se jeho zdravotní stav výrazně zhoršil.

  Případ publikován 30.4.2020

Rok vězení za kritiku role armády v politice

Dne 24. března 2020 byl vůdce opoziční alžírské politické strany Union Démocratique et Sociale (UDS) Karim Tabbou odsouzen k ročnímu vězení a pokutě 50 000 alžírských dinárů (přibližně 405 USD) na základě obvinění z „podněcování k násilí“ a „ohrožení národní bezpečnosti“ v souvislosti s projevem, který byl zveřejněn prostřednictvím videa na FB stránce jeho politické strany.

  Případ publikován 25.6.2014

Moje tělo, moje práva: Zastavme beztrestnost sexuálního násilí

16letá Amina Filali z Maroka byla nucená vzít si muže, který ji znásilnil. Podle marockého práva by se tím očistil od zločinu. Amina raději spáchala sebevraždu. Nedovolme, aby se něco takového dělo dál! V Alžírsku a Tunisku stále platí ustanovení zákona, která umožní uniknout pachatelům znásilnění uniknout trestu tím, že se ožení s obětí. V Maroku byl podobný zákon – i díky vytrvalým kampaním lidskoprávních organizací včetně Amnesty International – letos zrušen. Přesto ale marocké právo oběti znásilnění chrání nedostatečně. Dále proto usilujeme o dílčí změny zákonů v těchto zemích a přijetí dalších opatření tak, aby chránila oběti znásilnění, nikoli jejich pachatele.

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...