Prohledávat obsah
nalezeno 28 výsledků:
Článek publikován 1.11.2024
Súdán: Naléhavá potřeba ochrany civilistů v důsledku eskalujícího násilí
Všechny strany probíhajícího konfliktu v Súdánu musí ukončit útoky na civilisty!
Případ publikován 25.7.2024
Válka v Súdánu musí skončit! Požadujte s Amnesty rozšíření embarga na dovoz zbraní
V Súdánu již druhým rokem probíhá válka, v níž proti sobě bojuje armáda (SAF), vedená generálem Abdalem Fattáhem Burhánem, a polovojenská organizace Jednotka rychlé podpory (RSF) v čele s Burhánovým dřívějším zástupcem Muhammadem Hamdanem Dagalem. Tisíce lidí již v důsledku přetrvávajícího konfliktu zemřely, miliony musely opustit své domovy. Obě strany se dopouštějí válečných zločinů.
Článek publikován 27.11.2023
Súdán: Etnicky motivované násilí v Dárfúru. Civilisté trpí
Stovky civilistů byly začátkem listopadu zabity a zraněny při sérii etnicky motivovaných útoků Jednotek rychlé podpory (RSF) a spřátelených arabských milicí v Ardamatě v západním Dárfúru. Svědci a přeživší popsali Amnesty International otřesné scény.
Článek publikován 5.7.2023
Súdán: Sousední země musí zajistit bezpečný průchod lidem prchajícím před konfliktem
Země sousedící se Súdánem omezují vstupu osobám prchajícím před válkou. Ochranu a bezpečí přitom hledá přibližně půl milionu súdánských uprchlíků.
Článek publikován 3.5.2023
Súdán: Civilisté umírají při eskalaci 20letého konfliktu
Lidé v Súdánu čelí tvrdému a krvavému konfliktu, který se odehrává především v ulicích měst a vybírá si krutou daň na životech civilního obyvatelstva.
Článek Úspěch publikován 22.6.2022
Dobrá zpráva: Jako nezletilý byl odsouzen na smrt, nyní je jeho poprava zrušena
Soud v Jižním Súdánu letos rozhodl o propuštění Magaie Matiopa Ngonga. Jako patnáctiletý student střední školy byl v roce 2017 odsouzen k smrti oběšením za údajnou vraždu. On sám však dodnes tvrdí, že se jednalo o nehodu.
Článek publikován 21.9.2020
Report z Afriky: Umlčení zbraní nenastalo. Násilí a ozbrojené konflikty pokračují
Zatímco se přibližovala lhůta pro regionální politické závazky k „umlčení zbraní“ do konce roku 2020, ozbrojené konflikty stále pokračovaly a nové formy násilí vedly v několika zemích subsaharské Afriky k rozsáhlému zabíjení, mučení, únosům, sexuálnímu násilí a masovému vysídlování, včetně zločinů podle mezinárodního práva. Přečtěte si nový report (2020) Amnesty o dění v Africe.
Článek publikován 14.6.2019
Súdán: Smrt demonstrantů si žádá okamžité prošetření
Příkaz rozehnat poklidné protesty stál život stovku lidí!
Zprávy publikován 15.2.2019
Novinky: Lidskoprávní cena pro súdánského uprchlíka
Článek Úspěch publikován 27.6.2018
Trest smrti pro Nouru změněn!
Dne 26. června změnil súdánský soud rozsudek trestu smrti pro Nouru Husejnovou na pětileté vězení za zabití jejího manžela při sebeobraně během pokusu o znásilnění.