PRÁVNÍ POSTAVENÍ TRANS LIDÍ V ČESKÉ REPUBLICE 

Transgender/Trans osoba je osoba, jejíž skutečný gender se neztotožňuje s gendrem, který jí byl určen po narození. Za trans lidi se často považují i některé nebinární osoby (některé nikoliv).

Nebinární lidé nezapadají vůbec nebo zcela do kategorie muž či žena. Patří sem lidé s fluidním genderem (tzn. genderovou identitou měnící se v průběhu života), lidé s více gendery najednou, lidé s genderem, který není ani mužský ani ženský, nebo lidé, kteří žádný gender vůbec nemají.

Intersex funguje jako zastřešující pojem pro řadu netypických pohlavních variací. Zatímco cis ženy se rodí s chromozomy XX a cis muži s chromozomy XY, intersex lidé můžou mít variace XXY, XXX, XYY nebo třeba X0 a/nebo nejrůznější podoby genitálií a pohlavních žláz (gonád). Jejich pohlavní znaky tedy nejsou jednoznačně mužské, či ženské).

Vysvětlení dalších pojmů souvisejících s LGBTI+ můžete najít v naší sekci Slovníček pojmů

Úřední změna genderu je v Česku možná, upravuje ji zákon o matrikách, nový občanský zákoník a zákon o specifických zdravotních službách. V současné době ješte pořád platí, že tato uřední změna je v Česku umožněna pouze na základe operativní změny pohlaví zahrnující znemožnění reprodukční funkce (kastraci). ČR je jedna z posledních zemí v Evropě s tímto požadavkem a za svůj přístup k trans lidem je dlouhodobě kritizováno ze strany mezinárodních organizací.

Operace schvaluje odborná komise ministerstva zdravotnictví. Požadavkem je být svobodný*á (případně se tedy muset rozvést nebo ukončit registrované partnerství), mít za sebou alespoň 1 rok hormonální terapie a vystupovat 1 rok v dané genderové roli. Trans lidé také podléhají přísným pravidlům ohledně zvoleného jména a v průběhu tranzice mohou používat pouze neutrální tvar jména i příjmení.

Operace je sice hrazena ze zdravotního pojištění, nicméně ostatní úkony s operací spojené už ne. Hormonální terapie je hrazena jen částečně, někdy vůbec. Komplikace nastává taky v případě, kdy máte psychické problémy. To se procesy mohou velmi prodloužit. Dostupnost psychiatrické péče pro trans lidi je problematická a v zařízeních jsou často buď odmítáni, nebo je jejich identita neustále zpochybňována.

ZRUŠENÍ PODMÍNKY KASTRACE

7. května 2024 Ústavní soud vydal průlomové rozhodnutí a oficiálne zrušil podmínku kastrace. Řekl, že jsou tyto podmínky protiústavní, protože porušují základní lidská práva trans lidí. Platnost rozhodnutí však o rok odložil a zrušení podmínky kastrace a chirurgických zákroků bude platné až od 1. 7. 2025, což znamená, že Ústavní soud tak dal zákonodárné moci příležitost přijmout novou komplexní právní úpravu. Soud se zaměřil na dvě zákonné podmínky, kterými jsou požadované znemožnění reprodukční funkce (kastrace) a přeměna pohlavních orgánů (související chirurgické operace).

Až do 30. 6. 2025 platí stále stejné podmínky jako doposud, tedy i podmínka kastrace. Pokud by zákonodárstvo nepřijalo jiné zákonné ustanovení, byly by podmínkami pro úřední změnu pohlaví od 1. 7. 2025 předložení lékařského potvrzení a případné potvrzení o zániku manželství nebo registrovaného partnerství. Trans lidé mohou ovšem pořád podstoupit operace, pokud sami chtějí. V tomto procesu se nic nemění. Obdobně by se nemělo změnit nic v otázce hrazení operací pojišťovnou. Jediná změna je, že podstoupení chirurgických zákroků bude dobrovolné, nikoliv povinné pro úřední změnu pohlaví. Pokud se trans osoby rozhodnou tyto operace podstoupit, musí stále jít ke komisi a získat její souhlas k chirurgickým zákrokům.

Doufáme, že konečná prijatá právni úprava platná od 1.7.2025 bude představovat co nejvíce respektující, rychlou a přístupnou formu administrativní změny pohlaví, která bude v souladu s mezinárodní standardy, směrující k možnosti sebeurčení.

Více informací o trans osobách a jejich právech najdete na jsmetransparent.cz.

Zdroj: Trans*parent

Společenské přijetí trans lidí

V ČR je zavedena antidiskriminační legislativa, ale prakticky není vymahatelná. S tím souvisí řada problémů, se kterými se trans lidé setkávají, zejména z hlediska soukromí či dostupnosti zdravotní péče.

ČR neuznává nebinární identitu. Lidé s touto identitou mají problém získat přístup k hormonální terapii či jakýmkoli zákrokům. Situaci dále komplikuje český jazyk, který pro ně nenabízí vhodnou variantu, jako je např. anglické neutrální “they.”

Mediální zájem o trans lidi je velký, nicméně téma je často prezentováno jako exotické a senzacechtivé a nereflektuje reálné problémy transgender komunity.

Přijetí trans lidí je lepší ve městech, zejména v Praze, a mezi mladší populací. Stále se však mohou setkat s různými formami diskriminace, např. ve škole a v zaměstnání nebo při hledání bydlení.

O LGBTI+ situaci v zemích V4 a transgender problematice jsme si podívali se spoluzakladatelem spolku Trans*parent Viktorem Heumannem a odbornicí na LGBTI+ problematiku z Amnesty International Žanetou Sladkou. Podcast si můžete pustit ZDE.

Stanovisko Amnesty International týkající se práv trans osob

Stanovisko Amnesty International ČR se snaží zajistit, aby těmto lidem bylo zaručeno plné a rovné užívání všech lidských práv. Také se snaží reagovat na utrpení způsobené jejich porušováním nebo zneužíváním.

Transgender lidé jsou obzvláště zranitelní vůči porušování práva na život, často bývají terčem násilí a zločinů z nenávisti. „Trans Murder Monitoring Project“ mezi lety 2008 až 2011 zaznamenal 816 úmrtí transgender osob v 55 zemích. Vzhledem k ohlašovacím a monitorovacím omezením (zejména v některých zemích) je toto číslo jen špičkou ledovce. Diskriminace ze strany příslušníků policie zvyšuje riziko nenahlášení incidentů. Velmi málo zemí má legislativu nastavenou tak, aby chránila transgender osoby před násilím a projevy nenávisti. Pachatelé vražd a dalších trestných činů často zůstávají nepotrestáni.

Dalším velkým problémem transgender komunity je samotná diskriminace. S diskriminací se transgender lidé setkávají ve všech oblastech života, zejména však ve zdravotnictví a administrativě. Ve zdravotnictví se také setkávají s předsudky či s nedostatkem odborníků. Navíc se kvůli horšímu psychickému stavu způsobenému psychickou náročností tranzice běžně dostávají do prostředí psychiatrických nemocnic a léčeben. Jejich identita je odborníky stigmatizována a zpochybňována. Lékařská zařízení většinou jejich skutečnou genderovou identitu ignorují a oslovují je podle údajů z oficiálních dokumentů. Problematický je také přístup k hormonální terapii, která vyžaduje zdlouhavý proces, a ne vždy je plně hrazená. Tato situace bývá ještě horší pro lidi bez odpovídajících finančních prostředků nebo uprchlíky.

Pokud si lidé chtějí změnit gender či jméno v oficiálních dokumentech, dostávají se do nejrůznějších obtíží. Pokud si ale své dokumenty nezmění, riskují, že bude narušeno jejich právo na soukromí, pokaždé, když budou muset prokázat svou identitu. Jsou také ve větší míře vystaveni riziku porušení svých ekonomických, sociálních a kulturních práv skrze diskriminaci v zaměstnání a přístupu k produktům a službám či bydlení. Ve spoustě zemích je transgender téma stále tabu a transgender jedinci se mohou dočkat i kriminálních postihů, což porušuje jejich právo na spravedlivé uznání před zákonem.

Amnesty Internaional vyzývá státy, aby v souladu s mezinárodními závazky a standardy v oblasti lidských práv přestaly porušovat lidská práva transgender osob.

Požadavky Amnesty International

  • Zajistit, aby byla nastavena antidiskriminační legislativa, která by obsahovala výslovný zákaz diskriminace na základě genderové identity a projevu. Zároveň poskytnout adekvátní ochranu obráncům lidských práv zasazujícím se za práva transgender lidí. • Zajistit, aby zločiny z nenávisti na základě genderu byly klasifikovány jako trestný čin. Zároveň dosáhnout toho, aby byli všichni aktéři zločinů proti transgender lidem vedeni k odpovědnosti. Také poskytnout všem státním složkám včetně policie a státních úředníků patřičné školení, aby se s trengender lidmi zacházelo informovaně, citlivě a s respektem.
  • Zajistit, aby imigrační oddělení nebo příslušná ministerstva při posuzování žádostí o azyl připustila jako skutečné riziko obtěžování a pronásledování na základě genderové identity.
  • Zrušit požadavek na sterilizaci či další lékařské zákroky jako podmínky k úřední změně genderu.
  • Zrušit požadavek rozvodu jako podmínky k úřední změně dokladů.
  • Umožnit jednotlivcům změnit si jméno a gender na všech úředních dokladech (rodný list, registr obyvatel atd.)
  • Povolit lidem, jež se identifikují jako nonbinary, získat úřední doklady, které reflektují jejich genderovou identitu.
  • Vyvinout rychlé a transparentní procedury ke změně dokladů. Zároveň zrušit jakýkoliv požadavek na zapojení blízkých do tohoto procesu.
  • Zajistit, aby proces změny dokladů respektoval právo na soukromí a změna nebyla zpětně dohledatelná.
  • Zrušit všechny zákony kriminalizující genderové identity, včetně zákonů proti cross-dresingu a homosexualitě. Také zajistit, aby platné zákony nebyly užívány k šikaně transgender lidí. V případě vězení dosáhnout toho, aby byly transgender osoby umístěny do vězení, které respektuje jejich identitu.
  • Podpořit odstranění klasifikace genderových identit jako duševních poruch z DSM a ICD a reklasifikovat pouze relevantní aspekty zdravotní péče související s transgenderem nestigmatizujícím způsobem, aby se usnadnil přístup k zdravotní péči.
  • Zajistit, aby lékaři a psychologové nezacházeli s genderovou identitou jako s něčím, co má být vyléčeno nebo potlačeno.
  • Umožnit transgender lidem přístup k léčbě bez byrokratických, finančních či sociálních překážek.
  • Ochránit transgender lidi před vynucenou psychiatrickou péčí či nevyžádaným monitoringem.
  • Zajistit transgender lidem péči na nejvyšší možné zdravotní úrovni.
  • Zajistit, aby široká veřejnost měla k dispozici objektivní informace o genderové identitě a uznání vlastního genderu na základě sebeurčení.
  • Zajistit, aby v případě potřeby genderová identita nebránila transgender lidem v přístupu k asistovaným reprodukčním technologiím.