Sexuální násilí a zneužívání bohužel tvoří nedílnou část cesty za bezpečím mnoha žen. Amnesty International mluvila s mnoha ženami, které byly při útěku převaděči a zločineckými skupinami znásilněny či jinak sexuálně zneužívány. Ženy, které nebyly schopny zaplatit výkupné, byly v některých případech za své propuštění či možnost pokračovat v cestě nuceny k sexu.
Othman, somálský uprchlík, popsal situaci takto: „Převaděč byl na mě milý, ale ubližoval ženám. Vím, že zneužil tři eritrejské ženy. Znásilnil je a ony plakaly. Stalo se to nejméně dvakrát. Některé ženy nemají na zaplacení výkupného, tak tolerují sex s pašeráky. Byli jsme drženi v poušti a ženy spaly ve stanu. Muži spali venku. Převaděč mohl v noci zavolat ženu, která se mu líbila. Když odmítla přijít, nutil ji a říkal například: „Chci ti pomoct. Chci ti dát peníze. Umožním ti cestu do Evropy bez placení.“ Potom, co se toto stalo několikrát, rozhodli jsme se ženy chránit. Nemohli jsme v noci spát, protože jsme hlídali stan.“
Somálská žena, která cestovala do Libye v červnu 2014, poté co byl její manžel zabit ozbrojenou skupinou Al-Šabáb, vysvětluje, že ženy, které cestují samy nebo bez mužů, kteří by je byli schopni chránit na převaděčských cestách, čelí sexuálnímu zneužívání. Některé ženy, které cestovaly v její skupině, byly sexuálně zneužívány v noci.
Vypověděla: „Pokud jste žena a oni kolem vás vidí silné muže, kteří vás chrání, nikdo se nepřiblíží. Ale pokud jste sama nebo muži kolem vás jsou slabí, pak se dostanete do potíží.“
V dalším případě nigerijská žena, která uprchla se svým manželem z Libye v srpnu 2014, popsala, jak byla prvního dne svého příjezdu do Sabhá (město v jihozápadní Libyi) znásilněna gangem:
„Do Sabhá jsme přijeli 29. prosince 2012 kolem půl deváté večer. Nevěděli jsme, kam jít, Libye je plná krutostí, únosů, sexuálního násilí a zneužívání migrantů a uprchlíků, čekali jsme, až nás vyzvedne náš kamarád. Pět členů skupiny Asma (gang mladých ozbrojených lupičů) zastavilo před námi a donutili mě a mého manžela nasednout do jejich auta. Vzali nás do pouště, daleko za městem. Mému manželovi přivázaly ruce a nohy k tyči a mě přímo před ním znásilnili. Celkem tam bylo 11 mužů. Kolem půlnoci nás vysadili na stejném místě, na kterém nás unesli a ukradli nám peníze. Uviděl nás jeden nigerijský muž, vzal nás do svého domu a dal nám telefon, abychom zavolali našemu kamarádovi, který nás pak druhý den ráno vyzvedl.“
Zdroj: Libya is full of cruelty- Stories of Abduction, Sexual Violence and Abuse from Migrants and Refugees, Amnesty International, 2015.
Aktuální petice
Bangladéš přesouvá rohingské uprchlíky na odlehlý ostrov - zastavme to!
Bangladéšské úřady v prosinci 2020 přesunuly na šestnáct set příslušníků rohingské menšiny na odlehlý ostrov Bhasan Čár (Bhasan Char) v Bengálském zálivu.
Aktuální počet podpisů: 3482 Náš cíl: 4000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International