© Amnesty International
Izrael: Bourání domů Palestinců je porušením mezinárodního práva
Článek
Násilná vystěhování Izrael publikován 23.7.2019
Izraelské úřady začaly s demolicí bytových domů v oblasti okupovaného Západního břehu Jordánu, který je pod přímou správou Palestinců. Nelegální postup Izraele kritizuje kromě Amnesty i Evropská unie.
Izrael se pokouší demolice ospravedlňovat poukazem na bezpečnost a tvrdí, že domy jsou příliš blízko zdi/plotu, což nemá opodstatnění.
Pravda je taková, že izraelské úřady po desetiletí ve jménu bezpečnosti schvalují svévolná a nepřiměřená opatření, aby rozšířily svou kontrolu nad palestinským územím, aby vytlačily Palestince a celé jejich komunity z oblastí, které považují za strategické a nezákonně zbouraly desítky tisíc domů.
„Izrael musí okamžitě ukončit krutou a diskriminační politiku demolic domů a násilného vysídlování. Místo bourání domů Palestinců musí Izrael demontovat části zdi, kterou postavil na okupovaném palestinském území, včetně jejích částí v Sur Baher, které jsou v rozporu s mezinárodním právem.“
Saleh Higazi, náměstek ředitele Amnesty pro Střední východ a severní Afriku
"Ostatní státy jsou zodpovědné za vyvíjení tlaku na izraelské úřady, aby dodržovaly své povinnosti v rámci mezinárodního humanitárního práva a zajistily tak ochranu okupovaného palestinského obyvatelstva", dodává.
Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) Izrael za posledních 10 let zboural více než 1100 staveb v okupovaném Východním Jeruzalémě, vysídlil více než 2 000 lidí a zasáhl tak do života více než 6 000 lidí. Od 2. ledna 2019 do 17. července 2019 Izrael zbořil 126 staveb ve Východním Jeruzalémě, kde vysídlil 203 lidí a zasáhl tak do života 1036 lidem. Protiprávní přesun civilního obyvatelstva (okupační mocnosti) na okupované území je porušením Čtvrté Ženevské úmluvu a podle Římského statutu Mezinárodního trestního soudu představuje válečný zločin.
Aktuální petice
Palestinští novináři uvězněni pouze kvůli své práci. Podpořte je podpisem petice
Dva palestinští novináři byli zadrženi v říjnu 2023 izraelskými silami poté, co informovali o útoku vedeném Hamásem. Izraelské úřady odmítají sdělit místo jejich pobytu. Novinářům není umožněn kontakt s rodinou ani právníky a jejich nejbližší netuší, zda jsou vůbec naživu. Žádný novinář by neměl být uvězněn kvůli výkonu své novinářské práce. Požadujte s námi jejich okamžité propuštění.
Aktuální počet podpisů: 225 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International