Urgentní
akce

© Amnesty International

Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy

  Případ

Každých 23 minut zemře ve světě žena nebo dívka kvůli zákazu nebo výraznému omezení interrupcí ve své zemi. Jedná se o matky, manželky a dcery, které kvůli nedostupnosti základní zdravotní péče zaplatily vlastním životem. V Česku se ochrana reprodukčního zdraví žen zastavila v 80. letech minulého století. Vývoj posledních let i dní však ukazuje, že ochranu tohoto práva je třeba posílit. Česká republika by měla právo na interrupce ukotvit v ústavě a zajistit tak nejvyšší možnou právní ochranu žen a jejich zdraví.

V posledních letech sledujeme, jak některé země zpřísňují interrupční zákony a tamní ženy přicházejí o kontrolu nad svými životy. Nechceme, aby se něco podobného stalo také u nás. Proto považujeme za zásadní zajistit ústavní ochranu, aby žádná budoucí vláda nemohla bez širokého společenského konsensu toto právo oslabit nebo zrušit.

Nechceme, aby budoucí generace žen v Česku musely bojovat o práva, která dnes považujeme za samozřejmá. To není dystopie – rovněž v České republice se již objevily legislativní návrhy na omezení reprodukčních práv. Jen za posledních 15 let se u nás odehrálo nejméně 7 pokusů o omezení přístupu k bezpečným interrupcím. Tím posledním byl návrh zákona 2 vládních poslankyň a jednoho poslance. Ve sněmovně byl předložen 6. března a pod záminkou zvýšení porodnosti požaduje po výrobcích těhotenských testů, aby na krabičkách uváděli informace o poradenství zaměřeném na „zachování těhotenství.”

Ještě dál šel návrh zákona, který se k poslancům a poslankyním dostal v roce 2023: Měl za cíl zcela zrušit zákon o umělém přerušení těhotenství. Dle novely by pak ženy po obdržení těhotenské průkazky získaly tzv. „ochranný status“, čímž by zcela přišly o možnost podstoupit interrupci.

V zahraničí vidíme, jak rychle mohou ženy o přístup k interrupcím přijít. Ve Spojených státech byly interrupce v průběhu několika měsíců po rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization zakázány ve 13 státech. Toto rozhodnutí z června 2022 zrušilo precedens Roe v. Wade (1973), který téměř padesát let garantoval právo na interrupce na federální úrovni, a nově umožnilo jednotlivým státům interrupce samostatně regulovat nebo zcela zakázat. Další země, jako Argentina, Chile, Itálie či Maďarsko, oznámily nebo zavedly protiinterrupční politiky za méně než rok.

Naopak Francie, Slovinsko a Srbsko již ústavní ochranu práva na interrupce garantují.

V České republice 68 % lidí souhlasí, že by právo na interrupce mělo být zakotveno v ústavě.

Tuto kampaň organizujeme společně s organizací Konsent, která se dlouhodobě věnuje boji za práva žen a prevenci sexuálního násilí.

Chcete se dozvědět víc?

Vážené senátorky a senátoři, vážené poslankyně a poslanci: žádáme vás, abyste podpořili ochranu práva na interrupce v ústavě.