akce
© Private/Amnesty International
Zastánce výuky v tibetštině obžalován
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Tibet publikován 28.2.2017
Taši Wangčuk, vězeň svědomí, kterého v březnu 2016 zatkla policie kvůli podezření z „podněcování k separatismu“, byl nyní obžalován.
Taši Wangčuk, formálně zatčený v březnu 2016 kvůli podezření z „podněcování k separatismu“, je čínskými úřady zadržován již od 27. ledna 2016. Od září 2016 nemá žádný kontakt se svou rodinou a v průběhu policejního vyšetřování jej právníci navštívili pouze dvakrát, a to v červnu a v září 2016. Pokud bude odsouzen za „podněcování k separatismu“, hrozí mu až 15 let vězení.
Dokument předložený prokuratuře policií a prostudovaný obhájci naznačuje, že vyšetřování Tašiho Wangčuka je zaměřeno na krátký dokumentární film z produkce The New York Times, který přibližuje jeho neúspěšné úsilí využít právního systému k napadení čínské vládní politiky. Film „Tibetská cesta ke spravedlnosti“ vypráví příběh Wangčukovy cesty do Pekingu, kde se snažil nalézt právní pomoc pro podání žaloby na místní úřady kvůli nedostatku výuky tibetštiny na školách. Film ukazuje, jak žádná právnická firma nechtěla pomoc poskytnout a státní televize CCTV odmítla Wangčukovu žádost o odvysílání reportáže k tomuto tématu. Policie posléze využila filmových záběrů jako důkazního materiálu k obvinění z úmyslného podněcování k „separatismu“ pokusem diskreditovat mezinárodní obraz čínské vlády a její politiky týkající se etnických menšin.
Prokuratura v lednu 2017 znovu předložila Wangčukův případ Lidovému soudu v autonomní tibetské prefektuře Yushu poté, co tato v prosinci poslala případ zpět na prokuraturu k dalšímu prošetření.
Aktuality
Článek publikován 22.5.2018
5 let vězení pro Tašiho Wangčuka
Pětiletý trest odnětí svobody pro tibetského aktivistu je jasným signálem neustávajícího tlaku ze strany čínských úřadů na Tibeťany, jejichž jediným proviněním je pokojné uplatňování svých kulturních práv.
Článek publikován 30.3.2017
Slabikář poslán Tašimu
Dne 28. 3. jsme odeslali z pošty na Karlově náměstí v Praze Česko – tibetský slabikář. Ten zanedlouho doputuje do Tibetu jako vyjádření naděje a solidarity pro Tašiho ve vězení. Když už se tibetské děti nemohou učit svému jazyku, my jsme se alespoň protestně naučili psát tibetská slovíčka.