Prostor pro svobodu slova se v Rusku dál zmenšuje

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 26.2.2008

Prostor pro činnost obránců lidských práv, nezávislých organizací a médií vyjadřujících kritické názory na realitu v Rusku se v posledních letech více a více zmenšuje.

Ve své zprávě to tvrdí Amnesty International (AI), která monitoruje stav lidských práv v zemi. Porušování občanských práv a svobod je obzvlášť silné v době před parlamentními a prezidentskými volbami.

Úřady zasahují do svobodné práce médií, nevládních organizací i jednotlivců.

Některé opoziční demonstrace před parlamentními volbami v loňském prosinci úřady násilně rozehnaly, zatímco provládní demonstrace se mohly uskutečnit bez jakýchkoli zásahů.


Nezávislost zpravodajství narušena



Kvůli státní kontrole televize a dalších médií je narušena nezávislost zpravodajství. Šikanování nebo dokonce vyšetřování mohou být vystaveni novináři, kteří se snaží podávat nezávislé zprávy. Například rozhlasová stanice Echo Moskvy byla úřadem žalobce opakovaně vyzvána, aby poskytla přepisy svých programů kvůli předběžnému vyšetřování obvinění, že šířila extremistické názory.

Překážky činnosti nevládních organizací



Nevládní organizace jsou omezeny byrokratickými procedurami, které jim znemožňují plně se věnovat jejich práci. Kvůli vágně formulovanému zákonu o nevládních organizacích z roku 2006 i dalším normám mají úřady možnost neustále narušovat jejich činnost. Prezident Putin v roce 2005 pro list Komersant uvedl, že kromě vnesení řádu do činnosti nevládních organizací, je cílem tohoto zákona ochránit zemi od tzv. západního vlivu.

S problémy se potýká například moskevská nevládní organizace Golos (Hlas). Ta již vyškolila řadu nezávislých volebních pozorovatelů i dohlížitelů z politických stran a poskytuje poradenství ostatním organizacím. Ovšem po tom, co se její představitelka a dlouholetá aktivistka Ludmila Kuzmina v květnu v médiích vyjádřila k jedné z opozičních demonstrací, narazila organizace na vážné problémy.

Policie vzápětí prohledala její kanceláře, zabavila počítače kvůli údajně pirátskému softwaru a Ludmila Kuzmina byla obviněna z porušování autorského práva. V říjnu pak byla činnost organizace zastavena na základě výsledků oficiální kontroly, která měla prokázat "závažné porušení zákonů Ruské federace". Organizace Golos se nyní musí před soudem bránit rozhodnutí o uzavření své regionální pobočky.

"Svoboda slova je především svobodou vyjadřovat odlišné názory. Neustálé omezování tohoto práva má umrtvující dopad na celou společnost," prohlásila Amnesty International.

Amnesty International na základě svých zjištění vyzvala ruské úřady, aby umožnily uplatňování práv na svobodu vyjadřování, shromažďování a sdružování. Mimo jiné proto musejí odstranit nedostatky zákona o nevládních organizacích, zastavit zneužívání zákonů k potlačování činnosti nevládních organizací a umožnit médiím svobodné vykonávání jejich práce.

Plný text zprávy v anglickém jazyce.

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2737 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...