Konflikt na Srí Lance těžce zasahuje civilisty
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Zastavte mučení publikován 11.2.2008
Po zhroucení dohody o klidu zbraní, kterou 22. února 2002 uzavřela srílanská vláda se separatistickou organizací Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), vzrůstá nebezpečí otevřeného konfliktu.
Neklidná situace těžce dopadá na obyvatele země. Zvýšil se také počet útoků na novináře.Podle slov Tima Parrita, zástupce ředitele programu Amnesty Interational (AI) pro Asii a Pacifik, je velmi důležité, aby média podávala o konfliktu nezávislé a necenzurované zprávy. Srílanští novináři a televizní zpravodajové hrají významnou roli také v odhalování korupce mezi politiky a v armádě. Mnoho žurnalistů však kvůli své práci čelí výhružkám a zastrašování. Několik z nich již bylo zraněno nebo dokonce zabito. Lal Hemantha Mawalage, přední producent zpravodajství státní televize Srí Lanka Rupavahini Corporation (SLRC), byl 25. ledna napaden a pobodán. Podobný osud potkal Suhaiba M. Kasima, editora státního deníku Tamil Daily Thinakaran, kterému pět neznámých pachatelů způsobilo rozsáhlá zranění přímo v jeho bytě v hlavním městě Colombu. Několika dalším novinářům bylo podle zpráv policie v posledních dnech vyhrožováno smrtí. Policisté řeší také případy pronásledování a zastrašování.
Ohroženi jsou nejenom novináři
Oběťmi konfliktu se však stávají i další civilisté. 4. února zemřelo při výbuchu bomby ve Welioye, městě ležícím 190 km severně od Colomba, dvanáct lidí. Dalších sedmnáct osob bylo při tomto útoku zraněno. Cílem sebevražedného útoku na hlavním nádraží v Colombu byli také civilisté. V pátek 1. února bombový výbuch v autobuse připravil o život 20 buddhistických poutníků, kteří byli na cestě do Anuraddhapury. Jedenáct dětí podlehlo na konci ledna zraněním, která způsobil výbuch miny ve školním autobusu.Jak je patrné, cílem těchto napadení není konkrétní skupina obyvatelstva, pachatelé se nevyhýbají ani zabíjení dětí. K útokům se dosud nikdo nepřihlásil. Úřední cenzura a zastrašování médií vede k šíření dohadů a neověřených zpráv. Pokud nebude existovat nezávislé zpravodajství, nebude možné potvrdit ani vyvrátit vzájemná obvinění obou znepřátelených stran konfliktu a tím těmto incidentům předcházet.I Vy můžete pomoci!
Podpořte novináře na Srí Lance - více informací a apel v anglickém jazyce.Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International