Válečné zločiny zůstávají v Kosovu nevyšetřeny
Článek
publikován 29.1.2008
Válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, které byly na konci 90. let spáchány v Kosovu, nesmějí zůstat nepotrestány.
Tuto skutečnost by měla vzít v úvahu i Evropská unie, která se připravuje na rozhodnutí o své další zodpovědnosti vůči provincii. Ve své zprávě o důsledcích kolapsu justičního systému v Kosovu to dnes uvedla Amnesty International (AI).
„Stovky případů válečných zločinů a zločinů proti lidskosti včetně znásilnění, zmizení a etnického násilí zůstávají i sedm let po pokusech o obnovu kosovské justice nevyřešeny. Stovky případů byly odloženy kvůli nedostatku odpovídajících důkazů. Příbuzní zmizelých jsou znovu a znovu vyslýcháni, ale bez výsledků,“ uvedla Sian Jonesová, spoluautorka zprávy AI.
Podle závěrů Amnesty International selhala v Kosovu snaha o zapojení zahraničních soudců a žalobců při obnově justice. Mise OSN (UNMIK) v provincii před sedmi lety zahájila program pro mezinárodní soudce a žalobce, který měl zajistit, aby byly místní soudy funkční a nestranné.
Zástupci správy provincie i místních neziskových organizací však výzkumný tým Amnesty International informovali o průtazích v soudních řízeních kvůli nedostatku zahraničního personálu, nedostatečné ochraně svědků a obětí násilí.
V souvislosti s nejzávažnějšími zločiny bylo podle dostupných údajů otevřeno dosud jen 23 procesů a zahájení dalších je podle vyjádření představitelů UNMIK nepravděpodobné. Nepodařilo se zajistit, aby závažné případy válečných zločinů byly souzeny zahraničními soudci. Tribunálem místních soudců byl k jednomu až pěti letům v nápravném zařízení pro mladistvé odsouzen například patnáctiletý kosovský Srb.
Nepotrestáno zůstává rovněž sexuální násilí. Přes množství oznámení, která v roce 1999 přijaly jednotky NATO, se dosud podařilo vznést jen jedno obvinění. V Kosovu chybějí specialisté, kteří by dokázali překonat zábrany obětí sexuálních útoků, ty se kvůli hanbě, kterou výpověď může přinést, obávají o zločinech hovořit.
Amnesty International proto vyzývá kosovské představitele, aby prověřili, jak úspěšná byla kosovská justice v usvědčování viníků válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a etnického násilí, a výsledky kontroly zveřejnili. Veřejnost musí dostat k dispozici i rozsudky procesů, jak je u mezinárodních soudů běžné.
Aktuální petice
Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?
Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.
Aktuální počet podpisů: 2921 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International