Více než tisíc zákonodárců z celého světa podpořilo uzavření Guantánama
Článek
Zbraně pod kontrolou publikován 11.1.2008
1200 členů parlamentů řady zemí se připojilo k plánu Amnesty International, který žádá ukončení bezpráví ve "válce proti teroru".
Dnes, šest let po prvním převozu vězňů na základnu Guntánamo, bude americké administrativě představeno 13 bodů, které by mohly porušování mezinárodního práva ukončit.
V rámci "války proti teroru" dochází k porušování lidských práv, jehož obětí se stávají lidé podezřelí z účasti na teroristických útocích. Jsou drženi v podmínkách naprostého bezpráví, často utajeně a ve velmi tvrdých podmínkách. Velká část podezřelých byla nakonec bez obvinění propuštěna.
Návrh, k němuž se připojili například členové britského, izraelského nebo japonského parlamentu, vyzývá k uzavření věznice na základně Guantánamo. Volá i po zrušení nebo zásadní změně zákona o vojenských komisích z roku 2006, která by jej uvedla od souladu s mezinárodním právem.
Bezpráví se netýká jen vojenské základny Guantánamo. Amnesty International zná jména nejméně 38 osob, které byly drženy v tajných detenčních zařízeních CIA a dosud jsou nezvěstné. K tajnému věznění ani převozům vězňů přitom nemohlo docházet bez vědomí dalších vlád. “Svévolné a tajné věznění porušuje základní principy lidských práv. Taková nespravedlnost nemá ve 21. století místo,” uvedla generální tajemnice Amnesty International Irene Khan.
Aktuální petice
Amnesty vyzývá vládu a parlament: Zpřísněte zbraňovou legislativu v České republice!
Když střelné zbraně skončí v nezodpovědných rukou, může to znamenat katastrofu. České zákony, které regulují získávání zbraní, jsou přesto jedny z nejmírnějších v Evropě. V ČR se za posledních patnáct let odehrály již čtyři masové střelby, a je proto nejvyšší čas, aby se zákonodárci a zákonodárkyně zabývali tím, kdo má přístup ke zbraním a za jakých podmínek. Zatím je tato debata vedena převážně směrem k deregulaci nabývání a držení zbraní. Podepište petici a pojďte to změnit!
Aktuální počet podpisů: 621
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International