OSN vyzývá k zastavení poprav

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 19.12.2007

Globální úsilí o zrušení trestu smrti zaznamenalo v úterý 18. prosince 2007 významné vítězství, když Valné shromáždění OSN přijalo přelomovou rezoluci vyzývající k celosvětovému moratoriu na vykonávání poprav.

Proti trestu smrti se v sídle Spojených národů v New Yorku vyslovilo 104 členů OSN, 54 zemí rezoluci nepodpořilo a 25 států se hlasování zdrželo.

Amnesty International přivítala toto rozhodnutí jako přiblížení chvíle, kdy se svět stane zónou bez poprav. “Trest smrti je nehumánní, nevratný a nikdy nelze vyloučit riziko justičního omylu,” vysvětlil ředitel české pobočky Amnesty International Zdeněk Rudolský.

133 zemí do dnešního dne zrušilo trest smrti zákonem nebo v praxi (trest smrti je uzákoněn, ale země v realitě nepopravuje). V roce 2006 poprayvy vykonalo pouze 25 zemí.


Trest smrti ve světě 2006

Co hlasování předcházelo.

Světový den proti trestu smrti v ČR.

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...