O lidských právech humorem, obrazem i slovem
Článek
publikován 6.12.2007
Ve dnech 10. – 13. prosince 2007 proběhne v Brně tradiční připomenutí Mezinárodního dne lidských práv, který připadá na 10. prosince. Série akcí pod názvem Dny lidských práv v Brně bude zahájena pondělním Maratonem psaní dopisů na podporu obětí porušování lidských práv.
V týž den se od 20 hodin bude konat vernisáž výstavy barmského karikaturisty Harn Lay spojená s projekcí a besedou o současné situaci v Barmě. V úterý 11. prosince proběhne diskuse s pracovníkem projektu Adopce na dálku a učitelem na vesnických školách v Ugandě. Dny lidských práv vyvrcholí ve čtvrtek 13. prosince besedou českých samizdatových autorů a autorek o podmínkách tvorby v komunistickém Československu.
„Zveřejňování případů porušování lidských práv – takzvaných urgentních apelů – a psaní dopisů odpovědným osobám, je jednou z podob boje Amnesty International proti porušování lidských práv. Podle odhadů ve více než jedné třetině případů dojde ke zlepšení situace,“ uvádí Michal Staša z AI. Brněnská část Maratonu proběhne v pondělí 10. prosince, stejně jako v desítkách zemí na celém světě. Mezi urgentními apely – případy, ve kterých je nutné rychle jednat a odeslat protestní dopis – se objevují případy na podporu obětí porušování lidských práv z Hondurasu, Vietnamu, Ruska, Konga, Číny, Kuby, Iráku aj. V průběhu pondělního dne bude mít veřejnost možnost podepsat urgentní dopisy na střední škole s uměleckou profilací Křížkovského, v atriu FSS MU a v klubech Podobrazy a Veselá vačice. Nebude chybět ani infostánek s podrobnými materiály o činnosti organizace.
U příležitosti 59. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv a 57. výročí vyhlášení Dne lidských práv Valným shromážděním OSN bude v Místo galerii Skleněné louky zahájena vernisáží výstava nazvaná Humor plný vzdoru. Jde o kolekci kreseb barmského exulanta Harn Lay. „Nad karikaturami barmského aktivisty se sice člověk zasměje, ale zároveň si uvědomí závažnost a hloubku problémů působených totalitními režimy všude na světě, tedy nejen v Barmě ovládané vojenskou juntou“, říká jedna z organizátorek výstavy Adéla Smažilová z NESEHNUTÍ. Vernisáž doprovodí projekce krátkého dokumentu stejně jako autentických záběrů přímých účastníků nedávných protestů proti barmskému režimu. Komponovaný večer zakončí beseda se zástupci Barmského centra Praha (http://www.burma-center.org).
Úterní program Dnů lidských práv v Brně se zaměří na situaci ve východoafrické republice Uganda. Prostřednictvím fotografií i vyprávění Jiřího Pasze, který v Ugandě pracoval několik měsíců pro projekt Adopce na dálku i jako učitel na vesnických školách se návštěvníci besedy seznámí s příčinami místních kmenových konfliktů, dozví se více o dětských vojácích do nich zapojených i o situaci uprchlíků z válečných oblastí. „Zprávy z Ugandy neplní stránky světových médií. To však neznamená, že by si oběti místního konfliktu a násilí ze strany místních ozbrojených skupin – jak vládních tak protivládních – nezasloužili naši pozornost a pomoc“, zdůvodňuje programové zaměření akce Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.
Večer věnovaný Samizdatové literatuře v komunistickém Československu navazuje tematicky na červnovou výstavu o činnosti Amnesty International v Československu před rokem 1989 a o podmínkách tvorby tehdejších literátů. Čtvrteční besedy v Místo galerii na Skleněné louce se zúčastní spisovatelka Jana Soukupová, signatářka Charty 77 a přispěvatelka do Infochu Hana Holcnerová, básník Norbert Holub a Roman Švanda. „Cílem besedy je připomenout statečnost jednotlivců, kteří se i přes výhružky a pronásledování bývalého režimu snažili zachovat svoji identitu a svou tvorbou vytvářeli ostrůvky nezávislé kultury“, vysvětluje Martina Jahodová z Brněnské skupiny Amnesty International.
Po celou dobu konání akcí budou mít jeho návštěvníci možnost připojit svůj podpis k dopisům na podporu obětí porušování lidských práv.
Vstup na všechny akce je zdarma, organizátory Dnů lidských práv jsou Nezávislé sociálně ekologické hnutí – NESEHNUTÍ a Amnesty International. Na přípravě jednotlivých akcí se dále podíleli Barmské centrum Praha, literární revue Weles a klub Skleněná louka.
Aktuální petice
Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?
Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.
Aktuální počet podpisů: 2921 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International