Happeningy proti popravám v pěti městech ČR
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 10.10.2007
10. října si připomínáme Světový den proti trestu smrti. V celách smrti v mnoha zemích přitom na popravu čeká zhruba 20.000 vězňů. I přes tento alarmující údaj je celosvětové zrušení nejvyššího trestu stále bližší realitou. Amnesty International (AI) pořádá v pěti městech ČR happeningy a podpisové akce, jejichž účastníci vyzvou, aby byl nejvyšší trest definitivně odmítnut.
"Letos máme výjimečnou příležitost učinit významný krok k celosvětovému zastavení poprav. Valné shromáždění OSN bude totiž v následujících týdnech hlasovat o rezoluci vyzývající k celosvětovému moratoriu na popravy," prohlásil kampaňový koordinátor AI Filip Karel.
Happeningy v českých městech se zaměří na vlády Indie, Maroka, Jižní Koreje, Peru a Guatemaly. Tyto země již roky nepopravují, trest smrti však dosud mají ve svém právním řádu. Pokud se rozhodnou nejvyšší trest zrušit, mohou přesvědčit ostatní, že s tímto krutým trestem je možné skoncovat.
Důkazem je, že před třiceti lety neuplatňovalo trest smrti jen 16 zemí, zatímco dnes jich popravy nevykonává 90. Posledním státem, který se trestu smrti vzdal, byla letos Rwanda.
V pěti městech ČR se proto objeví symbolické oprátky, aktivisté s páskami přes oči nebo texty informující o popravách ve světě. Organizace hájící lidská práva tak bude žádat veřejnost o podpis výzev adresovaných vládám, které mohou stále popravovat. Ambasador Maroka již přislíbil, že dopis osobně převezme.
Místa konání akcí:
Praha, 10. října 18:00 Staroměstské náměstí, místo popravy 27 českých pánů,
vizuální akce, psaní dopisů proti popravám.
Brno, 10. října 18.30 Moravské náměstí, happening k případu ukamenování
irácké dívky, zapalování svíček za popravené.
Olomouc, 8. října 16:00 Univerzitní knihovna Zbrojnice, Biskupské náměstí 1,
psaní dopisů za zrušení trestu smrti v různých zemích.
Ostrava, 10. října 16:00 Kuří rynek (Jiráskovo náměstí).
Ústí nad Labem, 10. října v čase výuky, Obchodní akademie, Národního odboje 17.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2736 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International