Rok po smrti Anny Politkovské
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 4.10.2007
Tento týden si lidé celého světa připomenou památku ruské novinářky a obhájkyně lidských práv Anny Politkovské, která byla zavražděna 7. října 2006 před svým bytem v Moskvě. Její smrt téměř jistě souvisí s novinářskou profesí a především tím, s jakou otevřeností psala o porušování lidských práv v Rusku.
Vyšetřování pouze v uvozovkách
Amnesty International (AI) se domnívá, že délka a vleklost vyšetřování této vraždy ukazují slabou vůli ruských úřadů odhalit a spravedlivě potrestat viníky. Od konce srpna 2007 bylo v souvislosti tímto trestným činem zadrženo přibližně 12 lidí, ale část z nich byla hned propuštěna po prošetření alibi. Mezi podezřelými byli uvedeni i úředníci ministerstva vnitra, Federální bezpečnostní služby (FBS) a bývalého vedení místní správy v Čečensku. Avšak od smrti Anny Politkovské uplynul rok a pachatel ani ti, kdo vraždu objednali, nebyli dosud identifikováni. Bývalí kolegové Politkovské z deníku Novaya Gazeta se nyní obávají, že vyšetřování nepovede k odhalení viníků. Navíc uvěznění zjevně neprávem podezřelých osob a prohlášení právníka tří Čečenců, kteří jsou mezi zadrženými, o špatném zacházení s jeho klienty přináší pochybnosti o tom, zda je vyšetřování po všech stránkách vedeno v souladu se zákonem.
Proč byla Politkovská umlčena?
Anna Politkovská dlouho čelila vyhrožování ze strany ruských a čečenských úřadů kvůli své otevřené kritice vládních praktik a politiky. Poté, co začala v roce 1999 psát o ozbrojeném konfliktu v Čečensku a Severním Kavkazu, byla opakovaně vystavena výhružkám pomstou i smrtí.
Jako novinářka zveřejňovala rozhovory s Rusy a Čečenci, kteří promlouvali o mučení, špatném zacházení nebo kterým byla ruskými úřady odpírána spravedlnost. Ve svých reportážích odhalovala vážné porušování lidských práv, korupci a další překračování zákona, a proto byla označena za stoupenkyni terorismu a za nepřítele Ruské federace. Nic z toho ji ale nezastavilo. Když viděla překážky omezující nezávislost podávání informací z Čečenska a Severního Kavkazu, cítila naopak jako svůj úkol a svou povinnost vyjadřovat se psaním na obranu těch, kteří k tomu sami neměli prostředky.
Svoboda slova v Rusku
V současnosti čelí útokům, výhružkám a zastrašování mnoho novinářů, obránců lidských práv a právníků v Rusku. Mnozí z nich mají strach mluvit o tom veřejně, někteří ale informovali Amnesty International o vyhrožování ze strany státu i nestátních skupin. Cílem mělo být je umlčet. Novinářka Fatima Tlisová vyjádřila obavy, že se ji někdo po zveřejnění jejích zpráv ze Severního Kavkazu pokusil otrávit. Magomed Mutsolvgov, který stojí v čele lidskoprávní organizace MASHR, byl sledován poté, co se na internetových stránkách objevil dopis se svědectvím, že členové soudních orgánů zamýšlejí za každou cenu zastavit jeho práci.
AI naléhá na ruské úřady, aby začaly ochraňovat novináře, právníky a obránce lidských práv, kteří otevřeně hovoří o situaci v Rusku. Útoky na ně musí být důkladněji vyšetřovány a viníci spravedlivě potrestáni.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International