Popravy smrtící injekcí porušují lékařskou přísahu
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 3.10.2007
Lékaři a zdravotníci by neměli asistovat při popravách prováděných smrtící injekcí, protože tak porušují lékařskou přísahu, tvrdí Amnesty International (AI). Dnes byla zveřejněna nová zpráva, která analyzuje právní a etické souvislosti používání smrtících injekcí k popravám odsouzenců.
„Lékaři z celého světa se shodují, že spolupráce zdravotníků na popravách a zneužití lékařských poznatků k jejich provádění je v rozporu s lékařskou přísahou,“ prohlásil Jim Welsh z AI.
Od roku 1982 bylo smrtící injekcí ve světě popraveno přinejmenším tisíc osob – tři v Guatemale, čtyři v Thajsku, sedm na Filipínách, více než 900 v USA. V Číně, která informace o popravách utajuje, mohlo být tímto způsoben zbaveno života dalších až několik tisíc lidí. V této zemi jsou navíc popravy často prováděny jen ve speciálně upravených vozech vybavených popravčí komorou.
Poprava smrtící injekcí je obvykle považována za bezbolestnou. Mnohé lékařské profesní instituce však v poslední době upozorňují, že tento způsob zbavení života může být krutý a nehumánní. Bylo zdokumentováno několik případů, kdy poprava smrtící injekcí trvala desítky minut.
Efekt smrtící injekce je obvykle založen na působení velkého množství tří látek - thiopental sodný rychle způsobí bezvědomí, pankuronium vyvolá paralýzu svalů a chlorid draselný zastaví srdeční činnost. Lékaři se však obávají, že v případě nedostatečné množství thiopentalu sodného odezní anestetické působení ještě před smrtí popravovaného. Ten pak může být vystaven velkému utrpení, které však kvůli svalové paralýze nemůže dát najevo. Z těchto důvodů se uvedené chemické látky přestaly užívat ve veterinární medicíně k uspávání zvířat.
Výzkumnou zprávu AI si můžete přečíst zde.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2736 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International