Rok do olympiády: olympijskou myšlenku může poškodit bezpráví
Článek
Trest smrti Svoboda slova a vězni svědomí publikován 7.8.2007
Do zahájení olympijských her v Pekingu zbývá jeden rok. Stále však hrozí, že čínská vláda promarní čas na splnění slibu zlepšit stav lidských práv. Ta jsou přitom nedílnou součástí olympijské myšlenky, uvedla Amnesty International (AI).
"Pozitivní reformy, které Čína učinila v oblasti trestu smrti a svobody zahraničních novinářů, zastiňuje pokračující útlak obránců lidských práv a domácích médií. Nejenom, že Čína neplní své sliby, ale policie dokonce pod záminkou příprav olympiády ve vzrůstající míře uplatňuje zadržování osob bez soudního rozhodnutí," prohlásila Irene Khan, generální tajemnice AI.Při posledním hodnocení pokroků Číny v oblasti lidských práv před olympijskými hrami AI zjistila, že někteří disidenti v Pekingu zůstávají v "domácím vězení" a pod přísným dohledem policie. Aktivisté jinde v Číně pak čelí zostřené perzekuci. AI upozorňuje i na pokračující pronásledování novinářů, které se v poslední době rozrostlo na zákazy vydávání některých periodik.
V souvislosti s olympiádou AI upozorňuje na čtyři klíčové oblasti lidských práv:
Trest smrti -- Čína ročně popraví nejvíce lidí na světě, a to i za nenásilné zločiny. Údaje o nejvyšším trestu stále tají. AI vítá vyjádření Nejvyššího soudu, že je třeba zvýšit transparentnost a zavést jednotná kritéria pro vynášení hrdelního trestu. Úřady nicméně nedávno připustily, že soudy vynášejí rozsudky smrti dle nejednotných standardů.Zadržování osob bez rozhodnutí soudu -- S cílem "vyčistit" Peking před olympiádou je stále více lidí zadržováno, aniž by došlo k standardnímu procesu. Jsou posíláni na nedobrovolnou protidrogovou léčbu či do "nápravných pracovních táborů".Disidenti a obránci lidských práv -- Nátlak na aktivisty v čínských regionech sílí. Čen Siao-ming, který bojoval proti nucenému vystěhování lidí v Šanghaji, zemřel krátce po propuštění z vězení. Dostupné informace naznačují, že byl ve vězení mučen. Pod drobnohledem jsou i právníci, kteří zastupují oběti bezpráví. Mezi nimi například Čen Guangčeng, jenž byl uvězněn za to, že bránil práva žen nucených k potratům, aby nepřekročily kvóty týkající se povoleného počtu dětí.Svoboda médií -- Perzekuce domácích novinářů pokračuje. Někteří jsou propouštěni ze zaměstnání, jiní rovnou vězněni. Uživatelé internetu musejí počítat se stále sofistikovanější cenzurou. V posledních týdnech byly např. uzavřeny stránky Fóra pro současnou čínskou poezii. Pracovník tohoto serveru na dotaz Rádia Svobodná Asie údajně uvedl, že cenzura nakázala mazat veškeré články týkajících se politiky, hnutí Falun Gong či kritiky (komunistické) strany, jejichž délka přesahovala dvě strany.AI novou zprávu zaslala čínským úřadům i Mezinárodnímu olympijskému výboru (IOV), protože zjištění se přímo týkají pekingského hostitelství her a principů olympijské charty.Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International