Popravy dětských pachatelů v Íránu pokračují

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 27.6.2007

V Íránu čeká na popravu 71 dětských a mladistvých pachatelů. Jde o odsouzené, kteří mají být popraveni za činy spáchané před dovršením dospělosti. Írán popravil od roku 1990 více dětských pachatelů než jakýkoli jiný stát na světě. V nové zprávě to uvádí Amnesty International (AI). Videoklip zde.

„Írán je prakticky poslední zemí, kde jsou dětští delikventi – pachatelé zločinu mladší osmnácti let – popravováni,“ říká Malcolm Smart, ředitel programu AI pro Blízký východ a severní Afriku. „Je nejvyšší čas, aby íránské úřady skoncovaly s touto hanebnou praxí jednou provždy a připojily se k mezinárodnímu společenství, které již dlouho považuje popravy těch, kteří spáchali zločin jako děti, za nepřijatelné.“

Zpráva AI uvádí jména 71 dětských delikventů, kteří dnes v Íránu čekají v celách smrti. Skutečný údaj však může být ještě vyšší, část poprav se podle všeho nedaří zdokumentovat. Z 24 dětských pachatelů, kteří byli od roku 1990 popraveni, bylo 11 usmrceno před dosažením plnoletosti, ostatní čekali na popravu do svých osmnáctých narozenin.

„Íránská vláda odmítá připustit, že by k popravám dětských pachatelů docházelo, přesto jsme v tomto roce zaznamenali již dvě takové popravy,“ říká Malcolm Smart. „Devatenáctiletý Mohammad Mousavi byl v dubnu popraven za zločin, který spáchal v šestnácti letech. Saídu Kvanbar Zahímu, který byl ve věznici v Zahedánu oběšen v květnu, bylo pouze sedmnáct, když byl spolu s šesti dalšími lidmi, kteří patří k balúčské etnické menšině, odsouzen k smrti,“ dodává Malcolm Smart.

Jedním z případů, kterými se zpráva AI zabývá podrobněji, je poprava šestnáctileté Atefeh Rajabi. Dívka byla odsouzena za zločiny proti mravnosti a v srpnu 2004 popravena oběšením. Případ Atefeh dokazuje, že íránský soudní systém nedokáže děti ochránit.

Z Íránu však přicházejí i pozitivní signály, mezi které patří zejména sílící hnutí za zákaz trestu smrti pro dětské pachatele. Vývoj kupředu je však podle AI pomalý. Od roku 2003 došlo k popravě mladistvého kromě Íránu ještě v Číně, Súdánu a Pákistánu.

Úmluva o právech dítěte považuje za dítě lidskou bytost mladší osmnácti let.

Zprávu Amnesty International o popravách dětských pachatelů najdete zde.

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...