Popravy dětských pachatelů v Íránu pokračují
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 27.6.2007
V Íránu čeká na popravu 71 dětských a mladistvých pachatelů. Jde o odsouzené, kteří mají být popraveni za činy spáchané před dovršením dospělosti. Írán popravil od roku 1990 více dětských pachatelů než jakýkoli jiný stát na světě. V nové zprávě to uvádí Amnesty International (AI). Videoklip zde.
„Írán je prakticky poslední zemí, kde jsou dětští delikventi – pachatelé zločinu mladší osmnácti let – popravováni,“ říká Malcolm Smart, ředitel programu AI pro Blízký východ a severní Afriku. „Je nejvyšší čas, aby íránské úřady skoncovaly s touto hanebnou praxí jednou provždy a připojily se k mezinárodnímu společenství, které již dlouho považuje popravy těch, kteří spáchali zločin jako děti, za nepřijatelné.“
Zpráva AI uvádí jména 71 dětských delikventů, kteří dnes v Íránu čekají v celách smrti. Skutečný údaj však může být ještě vyšší, část poprav se podle všeho nedaří zdokumentovat. Z 24 dětských pachatelů, kteří byli od roku 1990 popraveni, bylo 11 usmrceno před dosažením plnoletosti, ostatní čekali na popravu do svých osmnáctých narozenin.
„Íránská vláda odmítá připustit, že by k popravám dětských pachatelů docházelo, přesto jsme v tomto roce zaznamenali již dvě takové popravy,“ říká Malcolm Smart. „Devatenáctiletý Mohammad Mousavi byl v dubnu popraven za zločin, který spáchal v šestnácti letech. Saídu Kvanbar Zahímu, který byl ve věznici v Zahedánu oběšen v květnu, bylo pouze sedmnáct, když byl spolu s šesti dalšími lidmi, kteří patří k balúčské etnické menšině, odsouzen k smrti,“ dodává Malcolm Smart.
Jedním z případů, kterými se zpráva AI zabývá podrobněji, je poprava šestnáctileté Atefeh Rajabi. Dívka byla odsouzena za zločiny proti mravnosti a v srpnu 2004 popravena oběšením. Případ Atefeh dokazuje, že íránský soudní systém nedokáže děti ochránit.
Z Íránu však přicházejí i pozitivní signály, mezi které patří zejména sílící hnutí za zákaz trestu smrti pro dětské pachatele. Vývoj kupředu je však podle AI pomalý. Od roku 2003 došlo k popravě mladistvého kromě Íránu ještě v Číně, Súdánu a Pákistánu.
Úmluva o právech dítěte považuje za dítě lidskou bytost mladší osmnácti let.
Zprávu Amnesty International o popravách dětských pachatelů najdete zde.
Aktuální petice
Akademici v Ázerbájdžánu čelí vykonstruovaným obviněním. Jeden z nich je doktorandem na Univerzitě Karlově. Podepište petici za jejich propuštění
Dva významní akademici, Bahruz Samadov a Igbal Abilov, byli v Ázerbájdžánu zadrženi na základě vykonstruovaných obvinění z vlastizrady. K jejich zatčení došlo kvůli tomu, že v minulosti vyjádřili kritický postoj vůči politické situaci v Ázerbájdžánu. Oba zůstávají ve vazbě a nemají povoleny návštěvy ani kontakt se svými rodinami. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim tresty odnětí svobody až na 20 let.
Aktuální počet podpisů: 2029 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© AFP via Getty Images
© Amnesty International Taiwan
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images