Tři mrtví po útoku na svobodu slova a vyznání v Turecku
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 18.4.2007
18. dubna byli zavražděni tři zaměstnanci křesťanského nakladatelství Zirve v turecké Malatyi. Podle zpráv byli nalezeni se svázanýma rukama a nohama a zemřeli na následky podříznutí hrdla. Během minulého měsíce údajně zaměstnancům Zirve vyhrožovaly smrtí nacionalistické skupiny, které je obviňují z misionářské činnosti. Nakladatelství však bylo terčem protestů a výhružek již v minulosti.
Amnesty International (AI) považuje tento brutální čin za útok na svobodu slova a vyznání. Rostoucí nesnášenlivost se v Turecku projevuje dlouhodobým omezováním svobody slova novinářů a obránců lidských práv, kteří se odváží tuto atmosféru otevřeně kritizovat.AI v této souvislosti připomíná prohlášení bývalého generálního tajemníka OSN Kofiho Annana:„Určité skupiny ve společnosti jsou terčem brutality a násilí kvůli své etnické, náboženské a národnostní odlišnosti. Hrozba rozsáhlé genocidy nebo každodenního fanatismu by měla znepokojovat každého z nás. Musíme bojovat za principy tolerance, vzájemného respektu a pokojného soužití. Měli bychom se snažit potlačovat stereotypy a zkreslené představy a hovořit nahlas o obětech diskriminace." „Prostředky boje proti náboženské nesnášenlivosti a diskriminaci na základě vyznání jsou již dlouho zakotveny v mezinárodním právu a staly se součástí zákonů v mnoha zemích. Avšak zákon je pouze východiskem. Budování porozumění závisí také na vzdělávání o odlišných náboženstvích, kulturách a tradicích. Musíme mladým lidem poskytnout důvěryhodnou alternativu k nenávisti a extremismu. Dále je potřeba předcházet tomu, aby byla média zneužívána k šíření nenávisti, ale zároveň jim ponechat svobodu slova. Zásadní je angažovanost veřejných osob a institucí."AI považuje za důležité, že turecká vláda události z 18. dubna odsoudila. Přesto se obává, že útok je příkladem naprosté náboženské nesnášenlivosti v Turecku. V této souvislosti AI také uvádí případy zabití Andrea Santory, katolického kněze, v Trabzonu v únoru 2006 a Hranta Dinka, turecko-arménského novináře, v Istanbulu v lednu 2007. Proto AI vybízí turecké úřady, aby důsledně odsoudily všechny podoby nesnášenlivosti a diskriminace a podpořily právo na svobodu slova a vyznání v podobě, v jaké je zakotveno v Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod a v Mezinárodním paktu o občanských a politických právech.AI také naléhá na tureckou vládu, aby zajistila nezávislé vyšetření vražd v Malatyi a postavila jejich pachatele před soud.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2736 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International