Írán brání aktivitám za práva žen
Článek
Moje tělo moje práva publikován 8.3.2007
V neděli 4. března 2007 bylo Teheránu zatčeno 30 žen, které se účastnily pokojné demonstrace. Většina byla již propuštěna, tři z nich však ve vězení zůstávají. Amnesty International (AI) se domnívá, že k zatčení došlo proto, aby nemohly organizovat oslavy Mezinárodního dne žen
Zásah proběhl před budovou Revolučního soudu v Teheránu při protestu proti soudnímu procesu s pěti ženskými aktivistkami. Ty byly obviněny z toho, že se 12. června loňského roku zúčastnily demonstrace, na níž požadovaly, aby íránské zákony ženám garantovaly stejná práva jako mužům. Demonstranstrace však byla za použití síly rozehnána a nejméně 70 jejích účastníků zatčeno.
„Írán musí přestat se zatýkáním pokojných demonstrantů. Namísto toho by se měl vážně zabývat požadavky žen volajících po rovnoprávnosti. Je třeba řešit diskriminaci žen, která je zakotvena dokonce v íránském právním systému,“ uvedla Irene Khan, generální tajemnice AI.
Zatčené ženy byly nejdříve převezeny do zařízení, ve kterém bývají obvykle drženi pachatelé méně závažných trestných činů, jako je nošení „nevhodného oděvu“. Podle dostupných informací byly ale později umístěny ve věznici Evin, v níž jsou často drženi političtí a občanští aktivisté. Režim v tomto vězení je zcela mimo dohled íránské vězeňské služby.
AI se obává, že ženy zůstanou ve věznici i po dobu oslav Mezinárodního dne žen, který chtěly původně využít k upozornění na nerovnoprávné postavení žen a dívek v Íránu.
Aktuální petice
Nový zákon zakáže transgender a intersex lidem úřední změnu genderu. Zastavme to!
V květnu 2020 byla v Maďarsku přijata novela zákona, jejíž článek 33 znemožňuje transgender a intersex osobám úřední změnu pohlaví v souladu s vnímáním vlastní genderové identity, a tím i možnost získat odpovídající doklady (to bylo dosud v Maďarsku možné), což je v rozporu s jejich lidskými právy. Podle novely má být v matrice a v dokladech totožnosti uvedeno „biologické pohlaví založené na zrození a genomu“, což znemožňuje jakoukoliv pozdější úřední změnu tohoto údaje.
Aktuální počet podpisů: 3017 Náš cíl: 3500
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International