Obránci lidských práv v Íránu – neustálá šikana

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 12.2.2007

Lidé žijící v Íránu zažívají další vlnu šikanování ze strany úřadů. Bezpečnostní složky se zaměřují především na aktivistky hájící ženská práva, neustálá pozornost policie je upřena také na novináře.

K jednomu z posledních případů došlo 26. ledna 2007, kdy bylo zadrženo a vyslýcháno patnáct novinářek, které se chystaly odjet na vzdělávací workshop pro novináře pořádaný v Indii. Dvanáct ze zadržených žen bylo po několika hodinách propuštěno. U výslechu jim bylo dáno najevo, že pokud se chtějí vyhnout problémům, nemají zemi opouštět.

Zbývající tři ženy, Farnaz Sejfí, Mansúreh Šojaie a Talát Taghínija, byly odvedeny do obávané věznice Evin. V cele strávily 24 hodin a poté byly propuštěny. Podle dostupných informací mají být v dubnu postaveny před soud, u kterého se budou zpovídat z „činů proti státní bezpečnosti“. Základem obvinění je právě jejich plánovaná účast na workshopu v Indii. V době jejich zadržení navíc policisté provedli domovní prohlídky a zabavili jim osobní věci včetně počítačů. Nyní se úřady snaží zabránit v pokračování jejich práce. AI žádá o stažení veškerých obvinění, která byla proti těmto ženám vznesena.

Farnaz Sejfí je 23letá novinářka, která se věnuje tématu ženských práv na stránkách Zanestán (http://herlandmag.com). Její osobní blog najdete na stránkách http://farnaaz.com. Mansúreh Šojaie píše články do médií, Talát Taghínija je déle než tři desítky let aktivní v hnutí za ženská práva. Všechny tři ženy jsou zároveň členkami Kulturního centra íránských žen, které provozuje stránky Zanestán a organizuje také veřejné akce propagující práva žen. Loni v červnu centrum například svolalo demonstraci za zrušení zákonů diskriminujících ženy. Tato demonstrace byla násilně rozehnána a desítky účastníků skončily ve vězení. Centrum také provozuje knihovnu pro ženy.

Svobodné myšlenky nejsou vítány
AI opakovaně upozorňuje na neustále šikanování obránců lidských práv v Íránu, mezi kterými je také řada novinářů. Častou metodou jsou překážky cestovat uvnitř státu nebo zákazy vycestovat ze země. Lidé jsou opakovaně předvoláváni k výslechům. Novináři a spisovateli Taghímu Rahmánímu, který byl 14 let vězněm svědomí, bylo letos v lednu zabráněno v účasti na výroční konferenci dánského Pen klubu, což je součást mezinárodního společenství spisovatelů. Rahmání měl v Dánsku přednést příspěvek a převzít ocenění. Další z bývalých vězňů svědomí, vědec Hašem Aghajárí a s ním také představitel studentů Abdulláh Momení, nesměli před několika dny vstoupit na palubu letounu směřujícího na území Spojených států. V USA se chtěli zúčastnit semináře pořádaného Massachusetským technologickým institutem. Policisté oblečení v civilu jim v odletu zabránili.

Případů zastrašování a šikanování v Íránu, které AI v poslední době zaznamenala, je mnohem více. Mezinárodní dokumenty však zaručují každému člověku právo přijímat informace a názory. Pro toto právo neplatí žádné hranice.

Těmito postihy Írán porušuje Mezinárodní pakt o občanských a politických právech. AI íránské úřady vyzývá, aby začaly naplňovat své závazky a nebránily občanům v uplatňování jejich práv.

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2736 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...