AI žádá mezinárodní šetření Izraelsko-libanonského konfliktu
Článek
publikován 21.11.2006
Amnesty International (AI) dnes opětovně vyzvala OSN k vyšetření případů porušování mezinárodního práva, ke kterým došlo při konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem v průběhu léta tohoto roku. Dosavadní šetření jsou podle AI nedostatečná.
„Je třeba okamžitě zahájit úplné a nestranné vyšetřování pod hlavičkou OSN, které bude mít na paměti také odškodnění obětí. Jakékoli jiné řešení bude nejenom podvodem na civilních obětech, z nichž více než tisíc bylo zabito, ale také návodem k dalšímu beztrestnému útočení na civilisty,“ uvedl Malcolm Smart, ředitel programu AI pro Blízký východ a severní Afriku.
Současně s touto výzvou AI představila svou zprávu týkající se konfliktu. Výzkum AI se tentokrát soustředil na útoky izraelských sil a také na dopad těchto vojenských akcí na život civilního obyvatelstva. AI rovněž zkoumala tvrzení, zda Hizballáh nasadil „lidské štíty“.
AI opětovně dospěla k závěru, že izraelské síly prováděly nerozlišující a nepřiměřené útoky. Znepokojivé je především rozsáhlé nasazení tříštivých bomb v obytných zónách. Izrael navíc nepodnikl dostatečná preventivní opatření k zabránění ztrát na životech civilistů.
Izraelské úřady namítají, že Hizballáh používal civilisty jako „lidské štíty“. Důkazy, které AI shromáždila, ale toto tvrzení neprokázaly. Podle dostupných informací však Hizballáh v některých případech útočil na Izrael z míst obývaných civilisty. Již v předchozí zprávě AI upozornila, že rovněž Hizballáh prováděl nerozlišující a přímé útoky na obyvatele Izraele.
Mezi zjištění AI dále patří:
- vojenské útoky Izraele znemožňovaly poskytování lékařské pomoci a humanitární organizace byly v jejich důsledku nuceny zastavit záchranné práce
- izraelské útoky na infrastrukturu Libanonu a uvalení vzdušné a námořní blokády měly za cíl nejenom oslabit Hizballáh, ale zdá se, že měly sloužit rovněž jako kolektivní trest
- civilisté v Libanonu, nejčastěji děti, nadále přicházejí o život v důsledku nevybuchlé munice
- na šetření provedená čtyřmi nezávislými experty OSN a Vyšetřovací komisí Rady OSN pro lidská práva nebyl vyčleněn dostatek zdrojů
Na základě těchto faktů AI požaduje, aby OSN ustavila mezinárodní komisi, která vyšetří jednání Hizballáhu a Izraele v průběhu konfliktu. AI také volá po uvalení zbrojního embarga na oba aktéry.
Další informace:
Delegace AI vedená generální tajemnicí Irene Khan navštíví ve dnech 2. až 11. listopadu 2006 Libanon, Izrael a okupovaná území. Naplánována jsou setkání s představiteli vlád, politickými vůdci a nevládními organizacemi působícími v této oblasti.
Zpráva AI „Israel/Lebanon, Out of all proportion – civilians bear the brunt of the war“
Aktuální petice
Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?
Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.
Aktuální počet podpisů: 2921 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International