Vietnam pronásleduje uživatele internetu
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 23.10.2006
Připojit se na internet ve Vietnamu a svobodně vyjádřit svůj názor na politické dění znamená riskovat pronásledování nebo věznění. Lidé ve Vietnamu mají strach publikovat informace on-line a poskytovatelé internetových služeb musí „donášet“ na své zákazníky. Výsledkem je rozsáhlá autocenzura.
Počet lidí, kteří i přes tato rizika využívají možností internetového média v boji za demokracii, vzrůstá. Tato zjištění přinesla Amnesty International (AI), která vede celosvětovou kampaň za svobodný internet. Ke kampani se na stránkách irrepressible.info připojilo již více než 42.000 sympatizantů.V posledních letech vietnamské úřady zesilují kontrolu internetu. Majitelé internetových kaváren musí podávat informace o svých zákaznících. Zákony zakazují šířit informace, které mohou narušit „bezpečnost státu nebo společenský pořádek“. Nepohodlné stránky jsou filtrovány a blokovány. Úřady tvrdí, že se snaží chránit občany před pornografií. Namísto toho jsou blokovány stránky, které se týkají vietnamských disidentů.„Pouhé kliknutí myší může být ve Vietnamu důvodem k uvěznění. Lidé, kteří usilují o svobodu slova, jsou veřejně ponižováni a perzekvováni,“ tvrdí AI.AI se snaží dokumentovat případy internetových vězňů ve Vietnamu a usiluje o jejich propuštění.Novinář Nguyen Vu Binh byl v září 2002 zatčen za poskytnutí informací prostřednictvím internetu Vietnamcům žijícím v zahraničí. U soudu byl v prosinci 2003 obviněn ze „špionáže“ a odsouzen k 7 letům vězení a následným 3 letům domácího vězení. Je držen ve věznici Ba Sao v severním Vietnamu.Truong Quoc Huy, kterému je 25 let, byl poprvé zatčen v říjnu 2005, protože se zúčastnil internetové diskuse o demokracii. Bez kontaktu s okolním světem byl zadržován 9 měsíců a poté byl propuštěn. Letos v srpnu byl podruhé zatčen přímo v internetové kavárně v Hočiminově městě a od té doby není známo, kde je držen.„Vietnamské úřady musí přestat potlačovat svobodné názory a propustit uživatele internetu, kteří jsou nespravedlivě vězněni“.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2736 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International