Nezájem EU může ohrozit uprchlíky a migranty

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 5.10.2006

Amnesty International (AI) adresovala finskému prezidentství EU své znepokojení nad záměrem poskytovat některým neevropským zemím finanční pomoc s cílem omezit nelegální migraci.

Tato spolupráce neukládá zúčastněným státům povinnost respektovat práva uprchlíků a migrantů. Mezi příjemci pomoci by navíc měly být i země, které mají v ochraně lidských práv vážné nedostatky. Snad nejrizikovější z nich je Libye.

AI chápe potřebu regulovat migrační toky směřující na území Evropy, rozhodně ale odmítá přístup, který může uprchlíky a migranty vážně ohrozit.

„EU tímto záměrem dává spolupracujícím zemím najevo, že mohou počítat s přimhouřením očí nad svým jednáním. Je to další případ, kdy slova o vyváženém řešení otázky migrace neodpovídají činům,“ prohlásil Dick Oosting, ředitel bruselské kanceláře AI.

AI také poukazuje na nedostatek informací o lidech, kteří byli po příchodu do EU posláni zpět. Nevládní organizace přitom evidují případy, kdy byli tito lidé po návratu domů pronásledováni. Některé případy měly dokonce skončit smrtí migrantů.

„Veškeré úsilí vynakládáme na poslání uprchlíků zpět za hranice Evropy, nikdo se však nezajímá o jejich osud po návratu do země původu. EU by měla sledovat další pohyb odmítnutých lidí - pomůže tak předejít bezpráví,“ dodal Oosting.

Aktuální petice

  Vietnam

Uvězněna za podporu rodin politických vězňů. Nenechme to tak!

Vietnamská prodemokratická aktivistka Nguyễn Thúy Hạnh byla v dubnu 2021 zatčena a obviněna z podrývání Vietnamské republiky kvůli fondu na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám. V případě odsouzení jí hrozí až dvacet let vězení.

 

Aktuální počet podpisů: 2465 Náš cíl: 2500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...