Stále více Afričanů zůstává bez domova
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 5.10.2006
Každý rok musí stovky tisíc Afričanů opustit své domovy. Děje se tak v důsledku rozhodnutí úřadů, které nařídí demolici chudinských čtvrtí a vystěhování jejich obyvatel. Své jednání vysvětlují jako snahu o vymýcení chudoby a rozvoj dané oblasti. Ve skutečnosti však veškeré úsilí demolicemi začíná i končí.
Je zřejmé, že takový postup chudobu jen prohlubuje a produkuje navíc velké množství bezdomovců, o které se dále již nikdo nezajímá.
Lidé jsou často vystěhováni bez předchozího oznámení; ze dne na den přijdou o majetek a ocitnou na ulici. Mají komplikovaný přístup k čisté vodě, s velkými obtížemi obstarávají dostatečnou potravu, žijí ve špatných hygienických podmínkách, nemají šanci najít zaměstnání nebo získat vzdělání. V minulosti mohli lidé bez domova využívat přírodní zdroje, což je vzhledem k prohlubujícím se ekologickým problémům v mnoha oblastech již nemožné.
Amnesty International (AI) zdokumentovala případy násilného vyhánění lidí v zemích napříč Afrikou, včetně Nigérie, Zimbabwe a Rovníkové Guineji. Jednotlivé zásahy jsou mnohdy doprovázené svévolným zatýkáním, násilnostmi, sexuálními útoky a v některých případech i zabíjením lidí, kteří nechtějí svůj příbytek opustit.
3 miliony bezdomovců od roku 2000
V důsledku vlekoucího se konfliktu v Súdánu zůstávají v této zemi bez domova více než 4 milony lidí. Z rozhodnutí vlády byly navíc tisíce lidí vyhnány z provizorních táborů rozmístěných poblíž hlavního města Chartúmu. Ti se nyní se snaží přežívat v pouštních oblastech a dalších částech země, které nejsou vhodné k bydlení. V srpnu 2006 bylo z tábora Dar Assalaam násilně vyháno přes 12.000 mužů, žen a dětí.
Vláda v Nigérii nařídila vystěhovat již zhruba 2 miliony lidí. Tento údaj je pouze přibližný, přesný počet lidí bez domova v této zemi není možné zjistit.
Vláda Zimbabwe při rozsáhlé likvidaci slumů připravila o domov okolo 700.000 lidí. Někteří se přestěhovali ke svým příbuzným, ale většina se nemá kam uchýlit.
Od roku 2005 bylo ze zalesněných částí Keni násilně vystěhováno na 70.000 lidí; dalších 20.000 lidí bylo v posledních šesti letech vystěhováno z Nairobi a okolí.
Angolská vláda od roku 2001 provedla demolice domů nejméně 6.000 rodin patřících k nejchudší vrstvě společnosti. Tito lidé ztratili prakticky veškerý majetek a přidali se k obrovské skupině afrických „bezdomovců“.
„Tato čísla jsou děsivá a jasně ukazují, že násilné vyhánění patří mezi nejrozšířenější způsob porušování lidských práv v Africe,“ uvedl Kolawole Olanijan, ředitel afrického programu AI.
Problém lidí vyhnaných z domovů je způsoben především necitelným přístupem jednotlivých vlád, ale také špatnou ekonomickou a sociální situací v mnoha afrických státech. AI proto letos v květnu vyzvala Africkou komisi k přijetí rezoluce odsuzující násilné vyhánění lidí z domovů. V současnosti ale africké vlády trestají své občany za jejich chudobu.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International