USA musí zastavit utajované věznění
Článek
publikován 8.9.2006
Prezident USA George Bush ve čtvrtek 7. září 2006 oznámil, že 14 mužů držených v tajných věznicích CIA kdesi v zahraničí, bude převezeno na základnu Guantánamo. Prezident také naznačil, že zajatci budou postaveni před soud.
„Prezident Bush konečně připustil to, o čem se již dlouho hovořilo – že v rámci „války proti teroru“ USA zřídily utajované věznice, v kterých lidé jednoduše zmizí. Mezinárodní právo takové jednání hodnotí jako zločin,“ uvedla generální tajemnice AI Irene Khan.
Vláda USA by nyní měla objasnit informace o všech lidech, které utajeně zadržuje. Tito lidé patří před spravedlivé soudy, jako kdokoli jiný.
Prezident Bush také vyzval Kongres, aby schválil legislativu, která povolí soudit osoby podezřelé z terorismu před vojenskými tribunály. Nejvyšší soud USA přitom v červnu rozhodl, že tribunály tohoto druhu jsou nezákonné.
„Kongres by neměl povolit nic, co je v rozporu s mezinárodním právem nebo mezinárodními standardy – nespravedlivé soudní procesy, zadržování po neomezenou dobu nebo beztrestnost pro pachatele porušování lidských práv.“
AI požaduje, aby Spojené státy garantovaly spravedlivé soudy pro všechny osoby podezřelé z terorismu a respektovaly základní pravidla:
- ctít presumpci neviny
- umožnit zastupování právníkem dle vlastního výběru
- umožnit podezřelým seznámit se důkazy vedenými proti nim
- dbát na nepřípustnost důkazů získaných za pomoci mučení
- zajistit možnost odvolání k vyšší instanci.
Je právem a také povinností USA postavit před spravedlnost všechny osoby, které se dopustily zločinu, včetně zločinů proti lidskosti spáchaných 11. září 2001. Musí tak ale činit způsobem, který respektuje lidská práva.
Aktuální petice
Akademici v Ázerbájdžánu čelí vykonstruovaným obviněním. Jeden z nich je doktorandem na Univerzitě Karlově. Podepište petici za jejich propuštění
Dva významní akademici, Bahruz Samadov a Igbal Abilov, byli v Ázerbájdžánu zadrženi na základě vykonstruovaných obvinění z vlastizrady. K jejich zatčení došlo kvůli tomu, že v minulosti vyjádřili kritický postoj vůči politické situaci v Ázerbájdžánu. Oba zůstávají ve vazbě a nemají povoleny návštěvy ani kontakt se svými rodinami. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim tresty odnětí svobody až na 20 let.
Aktuální počet podpisů: 56 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Amnesty International Taiwan