Izraelské vyšetřování útoku v Kaně je neprůkazné

  Článek

publikován 7.8.2006

Vyšetřování vzdušného útoku na vesnici Kana, které provedly izraelské obranné síly, rozhodně není dostatečné. Uvedla to dnes Amnesty International (AI), která vyslala výzkumné mise do Libanonu i Izraele. Její pracovníci hovořili také s lidmi z vesnice Kana.

„Nesmíme dovolit, aby šetření útoku v Kaně bylo zameteno pod koberec. Je potřeba nezávislé zkoumání, které bude mít přístup přímo k lidem, kteří útok přežili, i k zodpovědným armádním jednotkám,“ uvedla Kate Gilmore, zástupkyně generální tajemnice AI.

„Rozhodně nestačí, když izraelské armáda vyšetřuje sama sebe. Izrael v minulosti smrt civilistů buď vůbec nevyšetřoval nebo prováděl podobně neprůkazná šetření.“

AI hovořila s lidmi z vesnice Kana krátce po bombardování. Uvedli, že v oblasti žili asi dva týdny a izraelské síly musely o jejich přítomnosti vědět. Varování, kterým Izrael vyzývá civilní obyvatelstvo k opuštění oblastí, zemi rozhodně nezbavuje povinností vyplývajících z mezinárodního zvykového práva. Přímé útoky na civilisty a civilní objekty, stejně jako nerozlišující a nepřiměřené útoky, představují válečný zločin.

Aktuální petice

  Česká republika

Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy

Každých 23 minut zemře ve světě žena nebo dívka kvůli zákazu nebo výraznému omezení interrupcí ve své zemi. Jedná se o matky, manželky a dcery, které kvůli nedostupnosti základní zdravotní péče zaplatily vlastním životem. V Česku se ochrana reprodukčního zdraví žen zastavila v 80. letech minulého století. Vývoj posledních let i dní však ukazuje, že ochranu tohoto práva je třeba posílit. Česká republika by měla právo na interrupce ukotvit v ústavě a zajistit tak nejvyšší možnou právní ochranu žen a jejich zdraví.

 

Aktuální počet podpisů: 3431 Náš cíl: 5500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...