Britský parlament projednává protiteroristická opatření
Článek
publikován 8.11.2005
Britský parlament zítra hlasuje o protiteroristické legislativě, která má pomoci zabránit ozbrojeným útokům. „Efektivní protiteroristická opatření jsou nezbytná, ale vágní normy, které nový zákon přináší, jsou snadno zneužitelné a vedou špatným směrem,“ prohlásila v reakci na návrh zákona Amnesty International (AI).
Balíček opatření, který vláda připravila, představuje významný zásah do lidských práv. Ze široka pojaté definice teroristických aktivit mohou sloužit k stíhání pokojných aktivistů a nechávají velký prostor pro politické motivace při rozhodování o stíhání jednotlivců. Je to také skvělá reklama pro ty, kteří rekrutují teroristy. „Ustanovení obsažená v tomto zákoně jsou vágní a některá také velmi restriktivní. Spolu se snahou vlády deportovat podezřelé do zemí, kde jim hrozí mučení, představují oslabení ochrany lidských práv ve Velké Británii,“ prohlásila generální tajemnice AI Irene Khanová.
AI kritizuje především kontroverzní opatření, které umožní zadržovat osoby podezřelé „z terorismu“ po dobu devadesáti dnů, aniž by byly obviněny. Stávající legislativa stanoví čtrnáctidenní termín. Právo, aby byl podezřelý obviněn bez průtahů, je přitom důležitou ochranou před svévolným zatýkáním.
AI zcela chápe, že po červencovém zabíjení v Londýně začaly britské úřady revidovat zákony a hledat nová opatření s cílem zabránit opakování útoků. Je však zcela nezbytné, aby tyto zákony byly v souladu s mezinárodním právem. To hovoří jasně – podezřelý musí být obviněn bez průtahů. Není pochyb o tom, že navrhovaná tříměsíční lhůta tento požadavek nesplňuje.
„Tato opatření povedou k odcizení již nyní zranitelných skupin ve společnosti a posílí vzájemnou nedůvěru a rozdělení mezi občany země,“ dodala Irene Khan.
Omezit práva a svobody, která mají svůj původ již v Magně Chartě (Velké listině svobod), znamená uznat vítězství zločinců, kteří jsou odpovědní za brutální útoky, jako byl ten 7. července v Londýně.
Aktuální petice
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Každých 23 minut zemře ve světě žena nebo dívka kvůli zákazu nebo výraznému omezení interrupcí ve své zemi. Jedná se o matky, manželky a dcery, které kvůli nedostupnosti základní zdravotní péče zaplatily vlastním životem. V Česku se ochrana reprodukčního zdraví žen zastavila v 80. letech minulého století. Vývoj posledních let i dní však ukazuje, že ochranu tohoto práva je třeba posílit. Česká republika by měla právo na interrupce ukotvit v ústavě a zajistit tak nejvyšší možnou právní ochranu žen a jejich zdraví.
Aktuální počet podpisů: 3198 Náš cíl: 5500
Další zprávy
© Amnesty International
© Photograph: AP