Amnesty International požaduje zastavení deportací uprchlíků z EU do Libye
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 13.4.2005
Amnesty International (AI) dnes informovala o špatném zacházení s uprchlíky a migranty v Libyi. Tento týden se přitom má diskutovat o rozšíření spolupráce mezi EU a Libyí v oblasti ilegální imigrace. Podle AI by tato spolupráce ohrozila bezpečí uprchlíků.
Ministři spravedlnosti a vnitra zemí EU budou při hovorech o spolupráci vycházet ze zprávy Evropské komise, která byla vytvořena na základě návštěvy Libye na konci minulého roku. AI požaduje, aby tato zpráva byla představena veřejnosti a k diskusi se tak mohli připojit další relevantní aktéři. AI se také domnívá, že autoři zprávy měli jen omezený přístup k potřebným informacím.
"EU musí vzít na vědomí, že Libye není schopná garantovat dodržování práv uprchlíků. Tato země například neumožňuje, aby v zemi řádně působil Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky OSN (UNHCR). Lidem, kteří budou z Evropy do Libye nedobrovolně vydáváni, hrozí degradující podmínky při zadržování a také vyhoštění do zemí, kde je může čekat uvěznění a mučení," tvrdí ředitel bruselské kanceláře AI Dick Oosting.
"Právě z těchto důvodů by měly být deportace migrantů do Libye tak, jak to v poslední době členské státy EU opakovaně učinily, okamžitě zastaveny. Tyto deportace, které provádějí především Itálie a Malta, mohou být v rozporu s mezinárodními závazky evropských států.
Letos 17. března vyhostily italské úřady do Libye 180 osob, o jejichž bezpečí se AI obává. Proti tomuto postupu protestovaly také organizace jako UNHCR. Libye doposud neratifikovala Úmluvu o právním postavení uprchlíků a podle AI je zacházení s migranty v zemi žalostné. Jakákoli spolupráce EU s Lybií proto musí být založena na zárukách pro dodržování lidských práv v této zemi.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International