Kruté oslavy lunárního Nového roku v Číně
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 9.2.2005
Ve chvíli, kdy Čína oslavuje lunární Nový rok, Amnesty International (AI) upozorňuje na velký nárůst počtu poprav v této zemi. Podle statistik, jež ale zcela jistě nejsou úplné, bylo během dvou týdnů, které předcházely začátku čínského Nového roku dne 9. února, popraveno na 200 lidí.
Jenom za uplynulý prosinec a leden bylo vykonáno nejméně 650 poprav. Čínské úřady navíc odmítají uveřejnit kompletní informace o případech lidí, které zbavily života. Množství poprav se v této zemi pravidelně zvyšuje u příležitosti nejrůznějších státních svátků a je vysvětlováno "ochranou společnosti, díky které se lidé mohou veselit bez obav a s radostí".
"Máme vážné obavy, že mezi popravenými jsou také nevinní lidé: čínská justice již několikrát prokázala, že spravedlivé soudy nejsou její prioritou," prohlásila Catherine Baber z asijské pobočky AI. Mezi dvěma stovkami popravených z posledních dní je navíc mnoho lidí odsouzených za nenásilné zločiny jako je vandalismus a hospodářská trestná činnost. Jednou z posledních obětí je Lu Shile, který byl pro vraždu popraven za 24 dní od zahájení soudu, včetně odvolacího řízení.
"Doufáme, že představitelé EU si na tyto popravené vzpomenou ve chvíli, až budou rozhodovat o zrušení zbrojního embarga, které bylo na Čínu uvaleno v reakci na porušování lidských práv občanů v roce 1989," dodává Baberová.
Čína, která se začíná stále více zapojovat do mezinárodního dění, by měla být stejně aktivní také v ochraně práv a svobod vlastních lidí. Až se svět sejde na Olympijských hrách v Pekingu 2008, musí být popravy minulostí, a to nejenom v zákonech, ale především v praxi.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International