Výroční zpráva 2004

  Článek

publikován 1.7.2004

Válka proti globálním hodnotám - útoky ozbrojených skupin a vlád podněcují k nedůvěře, obavám a rozkolům.

Vlády a ozbrojené skupiny rozpoutaly válku proti globálním hodnotám, a tím porušují lidská práva obyčejných lidí, prohlásila dnes AI při příleľitosti vydání každoročního dokumentu o stavu lidských práv ve světě.

AI ve své Výroční zprávě 2004 upozorňuje, že násilí, jehož se dopouštějí ozbrojené skupiny, a různé přestupky vlád, společně představují nejtrvalejší útok na lidská práva a mezinárodní humanitární právo za posledních 50 let. To přispívá k narůstající nedůvěře, strachu a rozkolům ve světě. "Bezcitné, kruté a zločinecké útoky ozbrojený skupin, jako je například Al- Kajda, ohrožují bezpečnost lidí po celém světě. Podle mezinárodního i domácího práva jejich činy odsuzujeme jako nejzávažnější zločiny, které někdy nabývají rozměrů zločinů válečných a zločinů proti lidskosti", prohlásila Irene Khan, generální tajemnice AI.

AI rezolutně odsoudila ozbrojené skupiny zodpovědné za otřesné činy, jakým byl útok 11. března v Madridu, jakož i bombový útok na budovu Spojených národů v Iráku 19. srpna 2003, při němž zahynul vysoký komisař OSN pro lidská práva Sergio Vieira de Mello. AI vidí v násilných útocích na civilisty a instituce, které přispívají k řešení konfliktů a nebezpečných situací, jako jsou OSN a Mezinárodní komise Červeného kříže, novou velkou hrozbou pro mezinárodní spravedlnost. "Děsivé je také to, že principy mezinárodního práva a nástroje multilaterálních opatření, které nás před těmito útoky mohou ochránit, jsou znevažovány, marginalizovány nebo ničeny silnými vládami," řekla Irene Khan.

"Vlády ztrácejí svůj morální kredit a obětují globální hodnoty lidských práv ve slepé honbě za bezpečností. Toto selhání vlád je nebezpečným ústupkem ozbrojeným skupinám." "Světový bezpečnostní program, podporovaný vládou Spojených států amerických, postrádá vizi a principy. Tím, že USA porušují práva ve vlastní zemi, tím, že ignorují porušování práv v zahraničí, a tím, že předčasně, kdykoli a kdekoli používají vojenskou sílu, poškodily Spojené státy spravedlnost a svobodu a učinily svět nebezpečnějším.

Zpráva přináší detaily o nezákonném zabíjení civilistů koaličními vojsky a ozbrojenými skupinami v Iráku. Zprávy o mučení a špatném zacházení poukazují na bezbrannost stovek vězňů nejen v Iráku, ale také na Guantanámu na Kubě, v Afghanistánu a jinde, kde jsou lidé taktéž vězněni vládou Spojených států a jejich spojenců. Tito lidé jsou přitom často vězněni bez obvinění, soudu nebo přístupu k právníkům, či bez ochrany ženevských konvencí. "Tím, že vlády nejsou schopny chránit práva těch, kteří mohou být vinní, ohrožují práva nevinných a všechny nás tak staví v nebezpečí." Říká Irene Khan.

Válka proti teroru a válka v Iráku podnítily novou vlnu porušování lidských práv a odvrátily pozornost od starších problémů. Výroční zpráva 2004 dokumentuje narůstající vnitřní konflikty, které ovąem unikají pozornosti většiny, v zemích jako je Čečensko, Kolumbie, Demokratická republika Kongo, Súdán, Nepál. Jsou to země, v nichľ dochází k nesmírně krutým a strašným událostem. Prohloubilo se také násilí v Izraeli a na Okupovaných územích, a ani v jiných zemích neskrývají mnohé vlády své opresivní chování.

"Zatímco vlády se neustále zabývají hrozbou zbraní hromadného ničení v Iráku, zapomněly na skutečné zbraně hromadného ničení a umožnily jejich šíření - nespravedlnost a beztrestnost, chudobu, diskriminaci a rasismus, nekontrolovaný trh s ručními zbraněmi, násilí na ženách a zneužívání dětí, " prohlásila Irene Khan. "Svět velmi potřebuje zásadové vůdce, kteří vycházejí z globálních hodnot lidských práv. " AI poukazuje na poruąování a zneuľívání práv, beztrestnost, pokrytectví a dvojité standardy vlád a zároveň upozorňuje na narůstající sílu občanské společnosti, která se na stranu lidských práv přiklání.

Existují jednoznačné známky globálního hnutí za spravedlnost: miliony lidí po celém světě vyšly do ulic, aby vyjádřily solidaritu s Iráčany, Španělé se ve jménu humanity dali na pochod ulicemi po útocích na Madrid, lidé z celého světa se sešli na Globálním sociálním fóru v Brazílii. "Vlády musí naslouchat. V nejistých časech musí svět bojovat nejen proti globálním hrozbám, ale musí bojovat za globální spravedlnost," řekla Irene Khan.

I přes kampaň Spojených států vedenou k narušení mezinárodní spravedlnosti a zajištění globální imunity pro své občany, jmenoval Mezinárodní trestní soud svého prokurátora a zahájil svou činnost. Také soudy v USA a ve Velké Británii pomalu začínají důkladně dohlížet na výkonnou moc. "Na lidských právech záleží, protože nabízejí výraznou a působivou vizi lepšího a spravedlivějšího světa a také konkrétní plán, jak toho dosáhnout. Globální hodnoty spravedlnosti jsou nejúčinnější cestou k bezpečnosti a míru," prohlásila Irene Khan.

Aktuální petice

  Írán

Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?

Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.

 

Aktuální počet podpisů: 2921 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...