Konflikt v Libyi: už žádné další odvety, žádá Amnesty International
Článek
Zastavte mučení publikován 13.9.2000
Prozatímní národní rada Libye musí převzít kontrolu nad protikaddáfíovskými skupinami. Jinak odvetné útoky nezastaví, varuje ve své nové zprávě Bitva o Libyi: zabíjení, mizení a mučení mezinárodní organizace Amnesty International (AI). AI též vydala podrobný návod, jak by nová vláda měla v oblasti lidských práv dále postupovat.
„Nová vláda se musí od minulosti jasně distancovat a nastavit zcela jiná pravidla,“ uvedl ředitel AI pro výzkum a regionální programy Claudio Cordone. „Má povinností dělat věci jinak než vláda předchozí, zastavit mučení a zneužívání lidských práv a podnítit vznik reforem. Prioritou je reforma soudnictví tak, aby se lidé mohli dovolat nápravy a odškodnění,“ dodal.
Nová zpráva AI s názvem Bitva o Libyi: zabíjení, mizení a mučení dokumentuje zločiny, kterých se dopustily obě strany konfliktu. V některých případech se může jednat o zločiny proti lidskosti. Výsledky zprávy jsou založené na zjištěních mise AI, která Libyi navštívila mezi 26. únorem a 28. květnem 2011. Součástí zprávy jsou také konkrétní doporučení pro novou vládu – Agenda pro změnu v oblasti lidských práv (viz Příloha).
Amnesty International získala důkazy o válečných zločinech Kaddáfího vojsk, které mohou být považovány za zločiny proti lidskosti. Jedná se o útoky na civilisty, masové vraždění vězňů, mučení, nucená zmizení a svévolná zatýkání. Ve většině případů byli obětí těchto násilností civilisté.
Organizace však zaznamenala i kruté „vyřizování účtů“ ze strany Kaddáfího odpůrců, včetně lynčování Kaddáfího vojáků. V únoru 2011 bylo ve východní Libyi zavražděno mnoho lidí podezřelých ze spolupráce s Kaddáfím.
AI vyslechla svědectví více než 200 zadržených osob po pádu měst Al-Zawiya a Tripolis, kteří byli zadrženi ve svých domovech, zaměstnáních, na check-pointech či přímo na ulici. S mnoha z nich bylo po zatčení špatně zacházeno, byli biti holemi, hřbety pušek, kopáni a uráženi, někdy jim byly zavázány oči a měli pouta na rukou. Zadržení říkali, že někteří byli po dopadení zastřeleni.
AI vítá rozhodnutí Prozatímní národní rady Libye, která vydala pokyny pro svá vojska, aby jednala v souladu s mezinárodním právem a upustila od odvetných útoků. AI též vyzvala nové úřady, aby okamžitě převedly všechny věznice pod dohled Ministerstva spravedlnosti a lidských práv a zajistily, aby zatýkání prováděly pouze úřední osoby a ne revolucionáři.
Aktuální petice
Egyptský bloger ve vězení za urážku soudnictví
Alaa Abdel Fattah, známý egyptský bloger a politický aktivista, byl v minulosti opakovaně zadržen za veřejné projevy proti tamním diktátorským režimům. Od roku 2015 si odpykává pětiletý trest kvůli údajnému vyvolávání demonstrace v roce 2013 a za příspěvky na Twitteru. Tam se vyjádřil o egyptských soudech jako o neobjektivních institucích. Případ Alaa Abdel Fattaha si "adoptovala" brněnská skupina Amnesty International, která se intenzivně snaží o jeho propuštění.
Aktuální počet podpisů: 1120 Náš cíl: 1300
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International