Irák: Jezídské ženy a dívky čelí brutálnímu sexuálnímu násilí
Článek
Zastavte mučení Irák publikován 20.1.2015
Mučení, včetně znásilňování a jiných forem sexuálního násilí, které zakusily příslušnice irácké jezídské menšiny poté, co je unesla ozbrojená skupina IS (Islámský stát), jen podtrhuje brutalitu vlády Islámského státu (IS).
Mučení, včetně znásilňování a jiných forem sexuálního násilí, které zakusily příslušnice irácké jezídské menšiny poté, co je unesla ozbrojená skupina IS (Islámský stát), jen podtrhuje brutalitu vlády Islámského státu (IS).
Výzkumná zpráva Amnesty International nazvaná Útěk z pekla: mučení a sexuální otroctví v zajetí Islámského státu v Iráku popisuje děsivé zneužívání stovek či dokonce tisíců žen a dívek, které byly nuceně provdány, prodány nebo darovány bojovníkům IS či jejich příznivcům. Většina zajatkyní musela konvertovat k islámu.
„Životy stovek jezídských žen a dívek byly otřeseny hrůzami sexuálního násilí a otroctví v zajetí IS,“ řekla poradkyně pro krizové reakce Amnesty International Donatella Roverová, která mluvila s více než 40 bývalými zajatkyněmi v severním Iráku.
„Tyto sexuální otrokyně jsou většinou ještě děti – patnáctileté, čtrnáctileté či dokonce ještě mladší dívky. Bojovníci IS používají znásilňování jako zbraň v útocích, které se v podstatě rovnají válečným zločinům a zločinům proti lidskosti.“
Tyto jezídské ženy a dívky patří mezi tisíce z oblasti Sindžár na severozápadě Iráku, které se staly cílem etnických čistek páchaných od srpna bojovníky IS, kteří hodlají odstranit tamní etnické a náboženské menšiny.
Děsivé zážitky ze zajetí tyto ženy a dívky poznamenaly tak silně, že si některé z nich vzaly život. Devatenáctiletá Jilan spáchala sebevraždu, když byla držena v Mosulu, protože se bála znásilnění, jak Amnesty International sdělil její bratr.
Jiná dívka, která byla držena v jedné místnosti s Jilan a dvaceti dalšími – včetně desetileté a dvanáctileté dívenky – Amnesty International řekla: „Jednou nám dali oblečení, které vypadalo jako taneční kostýmy. Měly jsme se v něm koupat a nosit ho. Jilan se v koupelně zabila. Pořezala si zápěstí a oběsila se. Byla tak krásná a myslím, že věděla, že by si ji nějaký muž odvedl, a proto se zabila.“ Této dívce a některým dalším se později podařilo uprchnout.
Další bývalá zajatkyně, sedmadvacetiletá Wafa, vylíčila Amnesty International, jak se svou sestrou chtěla v noci spáchat sebevraždu poté, co jim věznitel hrozil nuceným sňatkem. Pokusily se uškrtit šátky, ale dvě další dívky, které s nimi spaly ve stejné místnosti, se probudily a zabránily jim v tom.
„Obě jsme si uvázaly šátek kolem krku a táhly jsme od sebe tak silně, jak to jen šlo, až jsme omdlely… Potom jsem několik dní nemohla mluvit,“ řekla.
Většinu pachatelů tvoří iráčtí a syrští muži. Mnoho z nich patří mezi bojovníky IS, další jsou údajnými podpůrci skupiny. Několik bývalých zajatkyň drželi v rodinných domech, kde žily také ženy a děti věznitelů.
Mnoho jezídských přeživších se navíc musí vypořádat se ztrátou desítek příbuzných, kteří byli zabiti, nebo zůstávají v zajetí IS.
Šestnáctiletou Randu z vesnice poblíž hory Sindžár unesli spolu se spoustou členů její rodiny, včetně Randiny matky v pokročilém stádiu těhotenství. Randa byla „prodána“ nebo „darována“ dvakrát tak starému muži, který ji znásilnil. Děsivý zážitek popsala Amnesty International:
„Mně i mým blízkým způsobili obrovskou bolest. Daesh (IS) nám zničil životy… Co bude s mou rodinou? Nevím, jestli je ještě někdy uvidím.“
„Fyzický a psychologický dopad strašlivého sexuálního násilí, které si tyto ženy protrpěly, je katastrofální. Mnohé byly mučeny, zacházelo se s nimi jako s majetkem. I ty, kterým se podařilo uniknout, jsou nadále hluboce otřesené,“ řekla Donatella Roverová.
Trauma žen, které sexuální násilí přežily, umocňuje společenské stigma znásilněných. Cítí, že „čest“ rodiny a jich samotných byla pošpiněna a bojí se, že jejich postavení ve společnosti se následkem toho zhorší.
Mnohým obětem, které přežily sexuální násilí, se ani nadále nedostává plné pomoci a podpory, kterou zoufale potřebují.
„Kurdská regionální vláda, OSN a jiné humanitární organizace, které zajišťují lékařskou pomoc a další služby obětem sexuálního násilí, musí zvýšit úsilí. Musí zajistit rychlé a aktivní vyhledávání všech, kdo mohou potřebovat pomoc. Ženy a dívky musí vědět, že tu pro ně je podpora,“ dodala Roverová.
Takové služby by měly zahrnovat sexuální a reprodukční zdravotní pomoc i poradenství a podporu traumatizovaným.
Aktuální petice
Dobrá zpráva: V únoru 2024 byl na svobodu propuštěn Guhdar Zebari
Novináři Sherwan Sherwani a Guhdar Zebari byli odsouzeni k několikaletým trestům vězení pouze kvůli své práci. Guhdar Zebari by po třech letech propuštěn na svobodu, Sherwan Sherwani dál zůstává ve vězení.
Aktuální počet podpisů: 548 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Amnesty International