Martinské překvapení na Živé knihovně na Waldorfu
Článek
Vzdělávání - staré publikován 15.11.2014
Termín Živé knihovny na Waldorfské ZŠ v Brně letos připadl na 11. listopadu, celá akce tak proběhla v duchu martinských slavností. Studenti 8. třídy si mohli popovídat během knihovny se čtyřmi zajímavými osobnostmi, pro které si připravili milé překvapení v podobě výborných martinských rohlíčků.
Termín Živé knihovny na Waldorfské ZŠ v Brně letos připadl na 11. listopadu, celá akce tak proběhla v duchu martinských slavností. Studenti 8. třídy si mohli popovídat během knihovny se čtyřmi zajímavými osobnostmi, pro které si připravili milé překvapení v podobě výborných martinských rohlíčků.
Při Živé knihovně se mohli studenti ve skupinkách setkat se zástupci několika menšin. Romská aktivistka Alica Heráková jim vyprávěla svůj příběh o hledání identity. Alica vyrůstala bez kontaktu se svou romskou rodinou a když objevila svůj původ, začala se angažovat v romské tématice. Studenti oceňovali upřímnost Alice, její nadšení a také obdivovali miminko, které měla na knihovně s sebou.
Velmi studenty zaujal také pan Jiří, bývalý učitel, který je už přes dvacet let bez domova. Bezdomovcem se stal po shodě několika nepříjemných událostí, nerezignoval však a zůstává aktivním a velmi inspirativním člověkem. „Jste strašně odvážnej. Nevzdávejte to,“ vzkázali studenti Jiřímu, se kterým si povídali nejen o tom, jak snadné je skončit na ulici, ale také o divadle a o jazycích. Chvíli spolu dokonce mluvili i německy.
Příběh další knihy má orientální, i když trochu trpkou, příchuť. Assem Attasi je napůl Syřan a studentům proto vyprávěl o rodné Sýrii a o válce, která zemi sužuje. „Čtenáře“ hodně zajímalo, jak musí být těžké mít rodinu a kamarády tak daleko a navíc ve válečné oblasti. Zajímali se ale i o zvyky a životní styl muslimů.
Jiný příběh na knihovně vyprávěl Vítězslav Slíva. Vítek je gay a kluci se mu vždy líbili, nikdy ale neměl potřebu svou orientaci řešit. S žáky si povídal nejen o předsudcích, se kterými se běžně potkává, ale také o svých zájmech, studiu, práci a také o šamanismu, který ho velmi zajímá.
Po Živé knihovně se studenti zúčastnili ještě mediálního workshopu, kde se dozvěděli víc o tom, jak mohou média reprodukovat předsudky vůči menšinám a manipulovat s lidmi. Workshop tím navázal na knihovnu a doplnil informace, které se studenti dozvěděli z vyprávění živých knih. Z martinsky laděného dne tak odcházeli s novými zkušenostmi a mnoha podněty k přemýšlení.
Nela Armutidisová
Aktuální petice
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Každých 23 minut zemře ve světě žena nebo dívka kvůli zákazu nebo výraznému omezení interrupcí ve své zemi. Jedná se o matky, manželky a dcery, které kvůli nedostupnosti základní zdravotní péče zaplatily vlastním životem. V Česku se ochrana reprodukčního zdraví žen zastavila v 80. letech minulého století. Vývoj posledních let i dní však ukazuje, že ochranu tohoto práva je třeba posílit. Česká republika by měla právo na interrupce ukotvit v ústavě a zajistit tak nejvyšší možnou právní ochranu žen a jejich zdraví.
Aktuální počet podpisů: 3695 Náš cíl: 5500
Další zprávy
© Amnesty International