Martinské překvapení na Živé knihovně na Waldorfu

  Článek

Vzdělávání - staré publikován 15.11.2014

Termín Živé knihovny na Waldorfské ZŠ v Brně letos připadl na 11. listopadu, celá akce tak proběhla v duchu martinských slavností. Studenti 8. třídy si mohli popovídat během knihovny se čtyřmi zajímavými osobnostmi, pro které si připravili milé překvapení v podobě výborných martinských rohlíčků.

Termín Živé knihovny na Waldorfské ZŠ v Brně letos připadl na 11. listopadu, celá akce tak proběhla v duchu martinských slavností. Studenti 8. třídy si mohli popovídat během knihovny se čtyřmi zajímavými osobnostmi, pro které si připravili milé překvapení v podobě výborných martinských rohlíčků.

Při Živé knihovně se mohli studenti ve skupinkách setkat se zástupci několika menšin. Romská aktivistka Alica Heráková jim vyprávěla svůj příběh o hledání identity. Alica vyrůstala bez kontaktu se svou romskou rodinou a když objevila svůj původ, začala se angažovat v romské tématice. Studenti oceňovali upřímnost Alice, její nadšení a také obdivovali miminko, které měla na knihovně s sebou.

Velmi studenty zaujal také pan Jiří, bývalý učitel, který je už přes dvacet let bez domova. Bezdomovcem se stal po shodě několika nepříjemných událostí, nerezignoval však a zůstává aktivním a velmi inspirativním člověkem. „Jste strašně odvážnej. Nevzdávejte to,“ vzkázali studenti Jiřímu, se kterým si povídali nejen o tom, jak snadné je skončit na ulici, ale také o divadle a o jazycích. Chvíli spolu dokonce mluvili i německy.

Příběh další knihy má orientální, i když trochu trpkou, příchuť. Assem Attasi je napůl Syřan a studentům proto vyprávěl o rodné Sýrii a o válce, která zemi sužuje. „Čtenáře“ hodně zajímalo, jak musí být těžké mít rodinu a kamarády tak daleko a navíc ve válečné oblasti. Zajímali se ale i o zvyky a životní styl muslimů.

Jiný příběh na knihovně vyprávěl Vítězslav Slíva. Vítek je gay a kluci se mu vždy líbili, nikdy ale neměl potřebu svou orientaci řešit. S žáky si povídal nejen o předsudcích, se kterými se běžně potkává, ale také o svých zájmech, studiu, práci a také o šamanismu, který ho velmi zajímá.

Po Živé knihovně se studenti zúčastnili ještě mediálního workshopu, kde se dozvěděli víc o tom, jak mohou média reprodukovat předsudky vůči menšinám a manipulovat s lidmi. Workshop tím navázal na knihovnu a doplnil informace, které se studenti dozvěděli z vyprávění živých knih. Z martinsky laděného dne tak odcházeli s novými zkušenostmi a mnoha podněty k přemýšlení.

 Nela Armutidisová

Aktuální petice

  Írán

Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?

Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.

 

Aktuální počet podpisů: 2921 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...