© Robert Klejch
Prohlášení Amnesty International k víkendovým protestům proti migrantům v Praze
Článek
Migrace Svoboda slova a vězni svědomí publikován 8.2.2016
Lidskoprávní organizace Amnesty International odsuzuje útoky na pražské autonomní sociální centrum Klinika, které proběhly v sobotu 6. února. Považujeme je za jednoznačné porušení zákonů České republiky a za projev bezprecedentní nenávisti proti komunitě, která se mj. snaží pomáhat nejpotřebnějším uprchlíkům a migrantům v nouzi.
© Robert Klejch
Jedná se o zákeřné a úmyslné napadení ochránců lidských práv. Jejich ochranu zaručuje mimo jiné i Deklarace obránců lidských práv OSN. Žádáme proto, aby policie nestranně a urychleně incident vyšetřila a přivedla před soud všechny pachatele těchto zločinů z nenávisti. Stejně tak žádáme, aby se policie ČR důkladně zaměřila na prošetření potyček v době konání pochodu pro i proti migraci.
Nejedná se totiž bohužel o první incident. Mnoho těch, kteří se často dobrovolně a nezištně snaží pomáhat druhým, jsou terčem výhružek a slovního napadání. V sobotu 30. ledna došlo v Praze dokonce k napadení nožem, kdy útočník pobodal aktivistu pomáhajícího uprchlíkům.
Velmi znepokojující je na celé věci podle Amnesty také postoj prezidenta republiky Miloše Zemana. Na rozdíl od většiny ústavních činitelů, kteří incident jasně odsoudili, prezident ústy svého mluvčího Jiřího Ovčáčka mj. vzkázal, že „…bude nadále pravdivým pojmenováním skutečné situace způsobené migrační krizí proti extremistům zleva i zprava bojovat.“ Tento výrok je značně kontroverzní: prezident v souvislosti s útokem na Kliniku nepojmenoval pravdivě žádnou skutečnost - nedeklaroval například jasně, že se jednalo o trestný čin, který by případně odsoudil jako řada ostatních politiků. Navíc je nepřijatelné, aby dával do souvislostí evropskou migrační krizi s nenávistným řáděním skupiny násilníků, kteří útočí na majetek i osoby. Prezident svým chováním a výroky dlouhodobě nepřispívá k uklidnění situace ve společnosti a svým „pravdivým pojmenováváním skutečnosti“ naopak často rozjitřenou a nestabilní situaci neadekvátně a nepřijatelně zhoršuje.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2716 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Amnesty International