Startuje první ročník Amnesty International / Febiofest Award
Článek
publikován 9.3.2016
Česká sekce Amnesty International bude letos poprvé na Febiofestu předávat cenu za nejlepší film spojený s problematikou lidských práv. Je věnována ukrajinskému filmaři Olegu Sencovovi, který sedí ve vězení za kritiku ruské anexe Krymu.
Amnesty chce i prostřednictvím filmové ceny na Febiofestu upozornit znovu na jeho případ a nabídnout lidem možnost se mj. prostřednictvím petice na našem stánku v Cine Star Anděl zasadit o jeho propuštění a znovuotevření jeho případu.
Lidskoprávní organizace Amnesty International upozorňovala na nespravedlivé věznění Olega od začátku. V roce 2014 byl jednou z tváří největší světové lidskoprávní kampaně Maraton psaní dopisů, kdy lidé po celém světě napsali statisíce apelů za jeho propuštění a prošetření jeho mučení. Připojily se i tisíce lidí z Česka a na webu Amnesty mají stále příležitost on-line apelovat na generálního prokurátora Ruské federace Čajku, aby se zasadil o přehodnocení nepřiměřených trestů, prošetření podezření z mučení, zrušení obvinění z terorismu a v případě nových legitimních obvinění vyloučení všech svědectví získaných prostřednictvím mučení a dalších nezákonných metod.
POZADÍ PŘÍPADU „SENCOV“
Ukrajinský režisér byl na okupovaném Krymu zadržen ruskou Federální bezpečnostní službou (FSB) v květnu 2014. Stěžoval si, že ho po zadržení agenti mučili. Dali mu přes hlavu igelitovou tašku a dusili ho, až omdlel. Filmařův právník popsal, jak FSB s jeho klientem jednala: „Tři hodiny se z něj snažili vymlátit přiznání. Bili ho po zádech, po nohou.“ Kromě jiného informoval právník i o tom, že mu vyhrožovali znásilněním.
Sencov se zúčastnil pokojných demonstrací proti ruskému zásahu na Krymu, na Euromajdanu v Kyjevě vystupoval jako člen protestní skupiny motoristů „AutoMajdan“. Přátelé a rodinní příslušníci, kteří mluvili s Amnesty International, věří, že všechna obvinění byla politicky motivována a mají spojitost s Olegovým pokojným aktivismem.
Po zahájení soudního procesu obvinil vládní prokurátor Sencova, že vytvořil teroristickou organizaci na příkaz ultranacionalistické strany Pravý sektor. Podle ruských úřadů byl Sencov členem této organizace (ta byla v listopadu 2014 postavena mimo zákon). Režisér členství v této straně odmítl. Stejně tak organizace vydala prohlášení, že Sencov není a nikdy nebyl jejím členem.
Ruské úřady Sencova navíc obvinily z úmyslného založení požáru kanceláří vládnoucí strany Jednotné Rusko. Nařkly ho také z přípravy výbuchu pomníku Vladimíra Iljiče Lenina a památníku s věčným plamenem. Dva jeho údajní komplici dostali sedmileté tresty. Společně se Sencovem byl odsouzen i Oleksandr Kolčenko, který dostal desetiletý trest. Oleg všechna obvinění popírá a celý proces považuje za vykonstruovaný a politicky motivovaný.
K propuštění Sencova opakovaně vyzývá vedle Amnesty řada mezinárodních organizací i institucí. O režisérovo propuštění v hromadné výzvě požádali filmoví režiséři Pedro Almodóvar, Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda a Nikita Michalkov. K jeho propuštění vyzvaly i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku. Prohlášení žádající Sencovovo propuštění zveřejnili i čeští filmaři během karlovarského filmového festivalu, přidal se i loňský Febiofest. Letos ve snaze o spravedlnost pro Olega pokračuje ve spolupráci s Amnesty prostřednictvím Amnesty International / Febiofest Award. Díky!
Aktuální petice
Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?
Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.
Aktuální počet podpisů: 2901 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Amnesty International