© Amnesty International
Maraton psaní dopisů 2014
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 6.1.2015
Reportáž o tom, jak to tentokrát probíhalo v Ústí nad Labem...
© Amnesty International
Maraton psaní dopisů lámal i v roce 2014 všechny dosavadní rekordy. Přesnější výsledky zpracováváme a co nejdřív vás o nich budeme informovat, zatím si můžete přečíst, jak to probíhalo třeba v Ústí nad Labem! Reportáž napsala naše ústecké spolupracoivnice Šárka Löffelmannová.
Na den lidských práv, 10. 12. 2014, se v Ústí nad Labem uskutečnila akce mezinárodní organizace Amnesty International Maraton psaní dopisů, která proběhla v bývalém kině Hraničář. Sešli se zde lidé, kteří nejsou lhostejní vůči situaci ve světě a chtějí pomoci nespravedlivě vězněným, pronásledovaným či utlačovaným.
Zúčastněným bylo nabídnuto občerstvení v podobě vánočního cukroví, čaje či kávy. Poté se mohli pustit do psaní dopisů. V nabídce byly předlohy dopisů pro čtyři aktuální případy, kterými jsou Oleg Sencov z Ukrajiny, Chelsea Manningová ze Spojených států, Paraskevi Kokoniová z Řecka a Mohammed al-Roken ze Spojených arabských emirátů.
Dopisy nemusely odpovídat předlohám, lidé mohli vymyslet i vlastní verzi, která však musela obsahovat podmínky, které Amnesty požaduje. Vyjma toho měli volnou ruku a kreativita byla jen vítaná. I přesto, že nebylo nutností napsat všechny čtyři dopisy, návštěvníci neváhali a ani jeden nevynechali. Někteří si dokonce vzali předlohy domů, aby je tak mohly poskytnout i svým rodinám. Další přislíbili, že o akci informují lidi ve svém okolí a nasměrují je na webové stránky Amnesty, kde můžou dopisy podepsat on-line a také přispět na poštovní známky, jež jsou nutností.
Jedněmi ze sympatizantů, kteří se akce zúčastnili, byli i studenti gymnázia Jateční. „Prohlížela jsem si program Hraničáře a Maraton mne zaujal, tak jsem se rozhodla, že se zastavím. Přišlo mi to jako fajn způsob, jak projevit svůj názor na nepráva na tomto světě. Celkem mne překvapilo, že se tato problematika týká i zemí, jako je USA. Koneckonců už asi v každém státě bychom dnes nějaké takové vězně našli.“ Řeka 18ti letá Hana Polanská, ústecká studentka a fotografka.
Matouš Koleček, syn děkana fakulty umění a designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně se také svěřil, co bylo jeho pohnutkou k navštívení Maratonu. „Četl jsem knížku od Václava Havla, kde psal o tom, jak mu Amnesty International a celkově podpora západní veřejnosti pomohla, a proto jsem si řekl, že zde byla podobná situace před 30 lety a díky těmto dopisů a podpisům by se mohla zlepšit situace i v jiných zemích než jen v Československu. Západ pomohl nám a my musíme pomoci zase dalším zemím a dalším disidentům.“
Stejně jako Hanu většinu lidí nejvíce zaujala právě Chelsea Manningová z USA. Před operací, při které si nechala změnit pohlaví, byla známá jako Bradley Edward Manning.
Za zveřejnění utajených informací ohledně potenciálních trhlin mezinárodního humanitárního práva a násilí amerických ozbrojených sil byla odsouzena ke třiceti pěti letům vězení. Ve vojenské vazbě jí však nejsou poskytovány léky na změnu pohlaví, což jí může přivodit vážné zdravotní problémy.
Tento a dalších jedenáct případů, za které se psaly dopisy, jsou analyzovány a známy po celém světě. Není tak divu, že ve finále bude počet apelačních vzkazů v řádech statisíců. Vlády a hlavy států zemí, kde jsou tito lidé vězněni, budou zaplaveni vlnou jimi nechtěné solidarity z řad obyčejných lidí. Cílem celé této akce je propuštění neprávem odsouzených, zlepšení jejich podmínek ve vazbě či změny ve špatných zákonech.
Doufám, že v roce 2015 bude Maraton psaní dopisů rozšířen i do měst, ve kterých zatím neproběhl, a že účast široké veřejnosti bude jen a jen stoupat.
Za místní skupinu Amnesty International Ústí nad Labem
Šárka Löffelmannová
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2715 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Amnesty International