3 minuty…a změníte něčí život
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Česká republika publikován 15.7.2014
Startuje čtvrtý ročník kampaně Amnesty International ČR za nespravedlivě vězněné „3 minuty stačí“. Do ulic měst v celé republice vyrážejí stovky studentů s žádostí o podpis na pomoc vězňům svědomí v Číně, v Rusku a Etiopii.
Amnesty International ČR startuje ve středu 18. června už počtvrté svou největší každoroční kampaň 3 minuty stačí. Na co stačí? Na záchranu života nespravedlivě vězněného člověka. Zhruba tolik času totiž potřebujete k návštěvě webu 3minutystaci.cz (nová verze od 18. června) nebo k podpisu u studentů v ulicích. Komu chceme pomoci letos?
Eskinder Nega je etiopský novinář. Psal články, ve kterých kritizoval vládu. Soud ho za to obvinil z terorismu a před dvěma lety poslal na 18 let do vězení. Proces byl prokazatelně nespravedlivý a Eskindera ve vazbě mučili. Novinář přitom jenom hájil svobodu slova.
Jevgenij Vitiško je ruský aktivista z ekologické organizace v severním Kavkazu. Dlouhodobě kritizoval devastaci přírody v souvislosti se stavbou stadionů pro olympiádu v Soči. Rusko ale kritiku odmítlo a aktivisty se snaží umlčet. Jevgenije odsoudili v únoru 2014 na 3 roky za pokojné uplatňování svobody projevu.
Liu Siao-po je čínský literární kritik a držitel Nobelovy ceny míru. Ve svých textech a v dokumentu Charta 08 usiloval spolu s dalšími intelektuály o demokratizaci země a svobodu slova. Reakce vlády? 11 let za mřížemi. A pro jeho ženu Liu Sia, básnířku a fotografku, domácí vězení. Už 4 roky prakticky v izolaci, bez návštěv, telefonu nebo internetu. Přitom nebyla nikdy obviněna ani odsouzena.
Kampaně zaměřené na petice a podpisy mají v Amnesty po desetiletí úspěch. Ani diktatury nemohou ignorovat tisíce dopisů na podporu vězněných. Podle statistik se Amnesty podaří díky dopisům a apelům od sympatizantů dostat z vězení až 40% lidí, za které bojuje. Jinde se alespoň zlepší vězněným podmínky.
„Letos jsou všichni tři „naši“ vězni perzekvováni kvůli svobodě projevu. Je vidět, že tohle právo je porušováno po celém světě. Snažíme se poukázat na to, jak rafinovaně si některé režimy počínají a za jaké různé trestné činy umlčování lidí schovávají,“ říká Mark Martin, ředitel české sekce Amnesty International.
Dopisy v ulicích – to je akce, která kampaň každoročně zahajuje. Studenti proškolení Amnesty budou v ulicích měst přibližovat lidem osudy jednotlivých vězněných a sbírat podpisy na jejich podporu.
Kde a kdy školáci vyráží do ulic?
18. června:
Vyšší odborná a Střední škola, České Budějovice
Gymnázium Hořice
SOŠ Poděbrady
Gymnázium Teplice
Gymnázium Dr. Šmejkala, Ústí nad Labem
OA Pařížská, Ústí nad Labem
20. června
Gymnázium Benešov
ZŠ Kladruby
23. června
Gymnázium Čelákovice
Biskupské gymnázium J. N. Neumanna, České Budějovice
Gymnázium F. Palackého, Neratovice
Gymnázium Mnichovo Hradiště
Aktuální petice
Vlády špehují novináře i obránce lidských práv. Nenechme to tak!
Vlády několika zemí zneužily software izraelské společnosti NSO Group Technologies nazvaný Pegasus ke sledování opozičních novinářů a politiků, aktivistů a obránců lidských práv.
Aktuální počet podpisů: 329 Náš cíl: 2000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International