Živá knihovna s náboženskými menšinami. Když se potká muslim, křesťanka, budhistka a Falun gong…
Článek
Vzdělávání - staré publikován 9.1.2017
Brněnská skupina AI uspořádala v rámci Týdne lidských práv Živou knihovnu s náboženskými menšinami.
© Amnesty International
Předvánoční čas si přímo říkal o nějakou duchovně založenou akci. Náboženství sice jsou poslední dobou záminkou pro sváry, osobní útoky i globální konflikty, často je však pravým důvodem nepochopení, neznalost a netolerance. Proto se brněnská Amnesty International rozhodla uspořádat před Vánocemi v rámci Týdne lidských práv Živou knihovnu s náboženskými menšinami, kde si mohli návštěvníci popovídat například s muslimem, husitskou farářkou, věřící lesbou nebo zástupcem duchovního hnutí Falun gong. To vše v krásných prostorách funkcionalistického kostela Husova sboru.
Slaví muslimové v Česku Vánoce? Může mít farářka tetování? Proč jsou lidé z Falun gongu v Číně pronásledováni? Můžou mít lesby svatbu v kostele? Na tyto a další otázky odpovídaly naše „živé knížky“ během tří dvacetiminutových rozhovorů. „Čtenáři“ se mohli zeptat na vše, co je zajímá, ale vzhledem k náboženskému zaměření knihovny se téma většinou stočilo právě na víru.
Assem, muslim původem ze Sýrie, tak odpovídal kromě témat týkající se současného syrského konfliktu na otázky o muslimských zvycích a vztahu mezi muslimy a ostatními náboženstvími. „Podle mě ukázal už tím, že sedí tady, v křesťanském kostele, že muslimové ani zdaleka necítí vůči křesťanům nenávist,“ řekla nám po knihovně jedna z čtenářek, paní Zuzana. „A taky jsem úplně poprvé slyšela o Falun gongu, to bylo moc zajímavé.“
Toto meditační a duchovní cvičení je velmi populární v Čině, kde jsou tito lidé za praktikování Falun gongu zavíráni do vězení, mučeni a vražděni. Také Amnesty se proto snaží o ochranu těchto lidí. S diskriminací se však potýkají nejen lidé v Číně. Lenka, věřící lesba z evangelické církve a zároveň praktikující zen-budhistka, musela bojovat několik let za to, aby církev požehnala svazku s její partnerkou. Narážela na nepochopení, předsudky a nenávistné projevy, ale nakonec se podařilo a za pár měsíců se dočkají církevního obřadu.
Živá knihovna tak vyprávěla veskrze pozitivní příběhy a ukázala, že dialog mezi různými náboženstvími i mezi věřícími a nevěřícími je cestou k porozumění a toleranci.
Děkujeme Husově sboru Církve československé husitské v Brně za poskytnutí prostor a možnost Živou knihovnu zrealizovat!
Aktuální petice
Akademici v Ázerbájdžánu čelí vykonstruovaným obviněním. Jeden z nich je doktorandem na Univerzitě Karlově. Podepište petici za jejich propuštění
Dva významní akademici, Bahruz Samadov a Igbal Abilov, byli v Ázerbájdžánu zadrženi na základě vykonstruovaných obvinění z vlastizrady. K jejich zatčení došlo kvůli tomu, že v minulosti vyjádřili kritický postoj vůči politické situaci v Ázerbájdžánu. Oba zůstávají ve vazbě a nemají povoleny návštěvy ani kontakt se svými rodinami. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim tresty odnětí svobody až na 20 let.
Aktuální počet podpisů: 2030 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Maung Sawyeddollah
© AFP via Getty Images
© Amnesty International Taiwan